 |
|
 |
Britská historička Lynn Abrams se dlouhodobě
zabývá sociální historií. Její kniha z roku 2002 The making of modern women (Zrození moderní ženy. Evropa 1789 – 1918) představuje
výsledek dlouholetého srovnávacího výzkumu dějin evropských žen a ženských
hnutí během dlouhého devatenáctého století, tj. v období od francouzské
revoluce do první světové války. Odvážně zvolený rozsah zkoumání a zdroje, ze
kterých čerpá, jí umožnily přehledně ukázat nadnárodní podobnosti i
socio-kulturní specifika evropských dějin z pohledu života žen. Přestože
se místy neubránila rozporuplným a obtížně zobecnitelným tvrzením, kniha je
čtivá a poskytuje zdařile ucelený obraz evropských dějin žen.

22. ledna 2008 byla v národním stipendijním programu mezinárodního projektu podpory žen pracujících ve vědě For Women in Science předána již podruhé Stipendia L‘Oréal ČR pro ženy ve vědě. Oceněnými stipendistkami se staly: Doc. MUDr. Marta Kalousová, Ph.D., která pracuje v Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. Lékařské fakulty UK; Mgr. Jana Roithová, Ph.D. působící na Katedře organické a jaderné chemie na Přírodovědecké fakultě UK a Petra Šauli, Ph.D. z Oddělení aeronomie v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. 
[ Forum 50%] - Právě pro Vás je určen Nadstranický zácvik/workshop pro aspirantky do politiky, který dlouhodobě pořádá občanské sdružení Fórum 50 %. V kruhu dalších žen, kterým nejsou lhostejné věci veřejné, a za pomoci lektorky se během 3 dnů (pátek večer až neděle) můžete zamyslet nad tím, co byste vy samy chtěly a mohly v rozhodovacích pozicích prosadit. Součástí jsou i odborné bloky: historie ženského hnutí, problematika genderu v médiích, genderové rozpočtování, audit a tvorba koncepce rovných příležitostí... 
[ Rovné příležitosti do firem] - Od 1. ledna 2008 vstoupila v souvislosti s reformou veřejných financí v platnost úprava čerpání rodičovského příspěvku, která rodičům nabízí volbu ze tří rychlostních variant. Pravidla platí i pro rodiče, kteří již děti mají. V následujícím textu jsme pro vás připravili základní informace o nových opatřeních. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Představujeme vám novou rubriku SŠokem, do které nám každý měsíc budou přispívat středoškoláci a středoškolačky, popř. čerství studující VŠ nebo VŠO. Seznámí nás se svými názory a pohledy na problematiku rovných příležitostí. V tomto čísle si můžete přečíst první tři příspěvky, které se zaměřují na rovné příležitosti žen a mužů obecně. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Proces náboru a výběru nových zaměstnanců a zaměstnankyň napoví mnohé o tom, jak se firma staví k problematice rovných příležitostí a jak aktivně naplňuje zákonem stanovené antidiskriminační principy. To platí zejména u podniků, které nové pracovní síly rekrutují samostatně: od inzerce nově otevřených pracovních pozic až po vlastní výběrové řízení prostřednictvím svého personálního oddělení a vedoucích pracovníků/pracovnic. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Na sklonku roku 2007 vydala Gender Studies, o.p.s. novou a zcela unikátní publikaci Klíč k jeslím. Jak sám název napovídá, zaměřil se autorský kolektiv na problematiku institucionalizované péče o děti do tří let věku. Toto téma je aktuální neboť 1. ledna 2008 vstoupil v platnost nový model tzv. vícerychlostní rodičovské dovolené, která má za cíl mimo jiné umožnit rodičům dřívější návrat do zaměstnání. To je ovšem podmíněno právě existencí fungujícího systému zařízení péče o děti v raném věku, který má však ze strany státu minimální podporu. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Společnost Ryanair stálo slovo „mladý“ v náborovém inzerátu £ 8.000. V české pracovní inzerci však snadno narazíme na inzeráty, které hledají „mladého manažera bez závazků“ či nabízejí práci v „mladém kolektivu“ a zdá se, že takové jednání je beztrestné. Pravdou ale je, že podobná inzerce je v rozporu s platnými právními předpisy, které zakazují neodůvodněné požadavky na určité pohlaví či věk. Na základě několika reálných inzerátů publikovaných v roce 2007 v českém tisku jsme sestavili tento vzorový inzerát a poprosili o komentář právničku. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Chcete uplatňovat rovné příležitosti ve výběrovém řízení? Možná váháte, kde začít a na co se zaměřit... Zde naleznete základní otázky, které je třeba si položit a klíčové principy, jež je vhodné dodržovat. Proč některé skupiny osob u vás nežádají o zaměstnání nebo žádají velmi málo? Byli zástupci/zástupkyněkyně takových skupin nějak dotazováni na důvody, proč se o nabízené pozice nezajímají či se na ně nehlásí? Proběhly aktivity na podporu málo zastoupených skupin? S jakým výsledkem? Pokud byly neúspěšné, došlo k reflexi a návrhu dalšího postupu? 
[ Rovné příležitosti do firem] - Dávat ve výběrových řízení šanci vzniku nebo rozvoji různorodých týmů a posléze je efektivně řídit – dvě témata, k nimž se snadno vymýšlejí otázky, ale odpovědi už tak snadné nejsou. Snad právě proto bylo jasné, na koho se obrátit: Hana Velíšková se podílela na celé řadě aktivit, které vznikaly v projektu Půl na půl, a díky svým bohatým zkušenostem v oblasti rozvoje lidských zdrojů odpovědi hledat umí. Nezbývá než se s vámi o ně podělit… 
|
|
|
 |