 |
|
 |
Emancipace žen funguje jako prodejní artikl na vývoz a reklama na mexický zapatismus. Nakolik však zapatistické hnutí skutečně naplňuje heslo v titulku? Postoupily ženy skutečně vpřed? A co muži? V zapatistických komunitách, nebo alespoň v tom, co prezentovaly na mezinárodním setkání Encuentro Intergalactico v létě 2007, nebyla otázka takto postavena. Zdá se, že ačkoli ženy pronikly na místa v tradiční společnosti střežené muži, muži neobsadili role ženami uvolněné, ale dominují i nadále mužským institucím, jako je armáda či vůdcovství. 
[ Aktuálně.cz] - Některé neziskové organizace zabývající se rovnými příležitostmi žen a mužů před nedávnem upozornily na zajímavý a zcela opomíjený aspekt reformy veřejných financí: že její negativní důsledky dopadnou více na ženy než na muže. Ministr Nečas v rozhovoru pro Radiožurnál ovšem tuto myšlenku popřel a uvedl, že naopak „hlavní priorita jeho působení na ministerstvu je pomoci rodinám s dětmi, které tvoří primárně maminka čili žena“. Úvahy o nerovném dopadu reforem na ženy mohou řadě lidí připadat jak z jakéhosi feministického Marsu.
Jako lesbická žena s čistě profeministickým přístupem jsem vždy musela prorážet bariéry nastolené heterosexuálně patriarchální společností. Zpočátku ve mně převažoval pocit neporozumění pouze v individuální rovině, tzn. že jsem posuzovala subjektivní reakce svého okolí na moji odlišnost. Při studiu sociologie jsem však začala otevírat brány nepochopení ženské a homosexuální otázky v širším spektru. Reakce mého okolí zapadaly do kontextu společenské normativity a já je přestala vnímat jako problém osobní, ale jako celospolečenský. 
Jiřina Šiklová je veřejný člověk - homo politicus. Protože se občansky, politicky a profesně angažovala, musely se nutně do její života promítnout dějiny 20. století, a to už od dětství - německá okupace, deportace Židů, komunistický převrat, padesátá léta, normalizace. Kde najít třináctou komnatu? V krátkém omylném členství v KSČ, které pak napravovala angažováním se coby disidentka? Ztracená kariéra v průběhu dvaceti normalizačních let? Pobyt ve vězení? Nebo ještě něco jiného? Když byl Dubček vystřídán Gustávem Husákem, z KSČ sama vystoupila a řekla si, že teď už může být člověk jedině a jedině proti.
Volitelná
přednáška pro letní semestr 2007-08 – přednášející Jiřina Šiklová. První přednáška a
semináře budou věnovány přehledu
historicko-politických událostí roku 1968 a jejich pojetí v kontextu hnutí
studentů na západě, tzv. Nové levice v těchto letech. Základní kurz a přehled
bude přednášet Jiřina Šiklová, která pozve do svých přednášek odborníky či
pamětníky vysvětlující některé proudy, které v disentu vznikly. Přístupno pro kohokoliv z FFUK nebo FHS. Pokud
posluchač nežádá zápočet ani zkoušku, tak je to přístupno pro všechny, kdo
budou mít zájem, tedy i pro nestudenty. Termín: pondělí od 11.40- 13.15. Budova B, míst.č. 4014 (FF UK, Jinonice, U kříže 8). Letní semestr
začíná 18. února 2008

Český svaz
žen si Vás dovoluje pozvat na závěrečnou mezinárodní konferenci projektu EQUAL „ Modelový
program podpory slaďování profesního a rodinného života - kraj Vysočina.“ Hlavním
cílem projektu je pomoci znevýhodněným skupinám na trhu práce, vytvoření
metodik a zpracování návrhů a doporučení na změnu aktivní politiky
zaměstnanosti ve vztahu k rovnosti příležitostí a zlepšení podmínek pro sladění práce a
rodiny. 
Od 1. ledna 2008 vstoupila v souvislosti s reformou veřejných financí v platnost úprava čerpání rodičovského příspěvku, která rodičům nabízí volbu ze tří rychlostních variant. Pravidla platí i pro rodiče, kteří již děti mají. V následujícím textu jsme pro vás připravili základní informace o nových opatřeních. 
V uplynulém měsíci zmapovali dobrovolníci/dobrovolnice Gender Studies, o.p.s. Městskou část Prahy 4. Vyhledávali a označili samolepkou a certifikátem místa, která jsou svým vybavením a zaměřením přátelská rodinám s dětmi . Oceněná místa musela splňovat níže uvedení kritéria. V únoru bude podobně mapováno území Prahy 5. Posílejte své tipy. 
Gender Studies si Vás dovoluje pozvat na přednášku a diskuzní setkání Domácí násilí v přestupkovém řízení. Přednášející představí pojem a problematiku domácího násilí a úkony, v kterých se obecní úřady setkávají s oběťmi DN. Zkušenosti obou přednášejících umožní zaměření na specifika přestupkového řízení, jedná-li se o DN, a na interdisciplinární spolupráci obcí s policií, nevládními organizacemi a dalšími subjekty. 
Pod vedením režisérky Michaely Pavlátové
vzniká nový film o ženské hrdince Děti noci. Po Nevěrných hrách,
realizovaných podle scénáře Tiny Diosi, spolupracuje s další ženskou
autorkou, absolventkou scenáristiky na FAMU, Irenou Hejdovou. Ta za
svou práci získala cenu Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář.

|
|
|
 |