 |
|
 |
V rámci letošního Femina Filmu
se promítal i snímek Fotbal pod dohledem, který se kromě
hlavního tématu festivalu – ženy a sport,
dotýkal i dalších témat jako nerovné postavení žen a mužů a setkání dvou
odlišných kultur. Dramatický boj o jeden přátelský fotbalový zápas začal
nevinně: rozhovorem dvou přátel, Íránce a Němky, o tom, že Írán byl jednou z
prvních zemí, které sestavily ženský fotbalový tým (psal se rok 1968), a že
dokonce i dnes, přes zákazy islámského práva, v Teheránu takový tým existuje. A
protože ona mladá Němka byla shodou okolností také fotbalistkou, zrodil se
nápad jet do Íránu a zorganizovat tam utkání. 
Česká ženská lobby vás 5.11. zve na konferenci Rovné
příležitosti: zanedbaná priorita předsednictví ČR v Evropské unii?, která
proběhne v Parlamentu ČR. Panelových
diskuzí se zúčastní české i zahraniční odbornice a odborníci. Konference
bude rozdělena do tří tématických bloků: Rovné
příležitosti jako součást agendy předsednictví, Role neziskových organizací v prosazování rovných příležitostí a
Jak evropské instituce podporují
občanskou angažovanost. 
2. července 2008 přijala Evropská komise návrh směrnice,
která zajišťuje ochranu před diskriminací z důvodu věku, zdravotního postižení,
sexuální orientace a náboženského vyznání nebo světového názoru mimo
pracoviště. Gender Studies, ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung,
Open Society Fund a Zastoupením Evropské komise v ČR, za mediální podpory
organizace ROMEA, vás zve na kulatý stůl věnovaný této nové antidiskriminační
směrnici. 
Požadujeme: manažerské dovednosti, zkušenosti s fundraisingem, finančním a personálním řízením, kreativní přístup k práci, dobré vystupování a komunikační schopnosti, poctivost a spolehlivost. Zkušenost s řízením organizace výhodou. Nabízíme: samostatnou řídící práci v zavedené organizaci se zajímavými produkty, s možností práce na projektech, příjemné pracovní prostředí a kolektiv. Nástup dle dohody, možno ihned. Zájemci/zájemkyně, zašlete prosím své CV se třemi referencemi a motivační dopis na adresu aperio@aperio.cz.
Začátkem listopadu/prosince 2008 rozjíždí svoji činnost v České republice pobočka německé společnosti Familienservice společnost pme service. Za tímto účelem hledáme do naší kanceláře na Florenci nové spolupracovnice/ spolupracovníky. 
Nenápadný dům stojící kousek od Václavského náměstí v Praze je dnes znám jako sídlo Činoherního klubu, který jeho suterénní prostory obývá od roku 1965. Málokdo dnes ale ví, že prostory divadelního sálu původně sloužily jako sál přednáškový a že si je - stejně jako celý dům - nechaly vybudovat české ženy. Stavba spolkového domu pro Ženský klub český vznikla v roce 1931 podle projektu první české architektky Milady Petříkové-Pavlíkové a byla financována ze sbírek mezi českými ženami.
[ Institut dokumentárního filmu] - Institut dokumentárního filmu (IDF, www.docuinter.net) si Vás dovoluje informovat o trojici nových dokumentárních projektů, které budou prezentovány na letošním East European Foru (25. - 26. října 2008, v rámci Jihlava MFDF), na němž tvůrci ze střední a východní Evropy každoročně nabízejí své rozpracované dokumentární projekty mezinárodním televizním producentům a distributorům ke koprodukci či dalším formám finanční podpory. 
61 neziskových organizací se dosud připojilo k výzvě nevládních organizací poslankyním a poslancům, aby podpořili antidiskriminační zákon. Antidiskriminační zákon, který vetoval prezident, je zařazen na program jednání 39. schůze PSP, která začíná již zítra. Antidiskriminační zákon byl vyřazen z programu jednání 38. schůze Parlamentu ČR. Za současné politické situace to byla jediná možná šance, jak ještě uchovat naději, že zákon definitivně nepadne pod stůl. Vládní koalice v současné době nemá potřebných 101 hlasů, neboť někteří její poslanci se otevřeně vyjádřili, že zákon nepodpoří. 
Městská knihovna v Praze představuje sérii randez-vous se ženami, jejichž životní osudy rozhodně nejsou inspirací červené knihovny. Besedy nad jejich převážně autobiografickou literární tvorbou: Evženie Trützschlerová a Jiřina Šiklová, Tereza Boučková: Rok kohouta, Olga Havlová, Olga Walló: Jak jsem zabila maminku. 
Živé sochy jsou dokumentem o umělkyni Marii Uchytilové, cílevědomé tvorbě, události v Lidicích a vztahu umění oddaných rodičů a jejich dcery. Na jeden dvacetiminutový dokument hodně témat, možná až příliš. Režisérky a scénáristky dokumentu Jana Paktová a Tamara Wölfelová vypráví příběh sochařky Marie Uchytilové, kterou natolik zasáhla tragédie v Lidicích a především osud lidických dětí, že se rozhodla pracovat na sousoší, které by tuto událost připomínalo dalším generacím. 
|
|
|
 |