|
|
|
[ One Billion Rising Prague, Fórum 50%] - Kazda treti zena na zemi behem sveho zivota zazije znasilneni ci zmlaceni. Pomozte i Vy tento stav zmenit! One Billion Rising je celosvetove hnuti, ktere pusobi ve 168 zemich sveta od Afghanistanu po Zimbabwe. Tuto iniciativu podporuje pres 13.000 vyznamnych organizaci (napr. Amnesty International USA, International Rescue Committee, NOW), celebrit (Robert Redford, Jane Fonda, Yoko Ono) i vyznamnych osobnosti vcetne Dalajlamy. I Ceska republika se prostrednictvim konkretnich organizaci ke hnuti pripojila. Blizsi informace ziskate na webu One Billion Rising.
Jak můžete pomoci Vy?
[ Stop znásilnění] - Znásilnění seniorů a seniorek v naší společnosti jako by neexistovalo. O tomto tématu a jeho specificích jsme si povídali s Mgr. Klárou Cozlovou. Klára Cozlová pracuje v neziskové organizaci Život 90 v sekci krizové pomoci a poradenství. Dále je vedoucí projektu EUSTACEA (Evropská strategie boje proti násilí na starších lidech), který se snaží vytvořit účinné nástroje prevence násilí na seniorech a seniorkách, a koordinuje projekt EUROPEAN, zabývající se evropskou spoluprací v boji proti zneužívání seniorů a seniorek.
Rozhovor s JUDr. Barbarou Havelkovou na téma znásilnění.
Jak byste zhodnotila přístup české společnosti ke znásilnění? V české
společnosti kolují o znásilnění nejrůznější mýty, které jsou hrozně
nepřátelské k obětem a relativně sympatizují s pachateli. K těmto mýtům,
mezi jinými, patří i představa, že mnoho obvinění je falešných.
Z důvodů jako je zášť, vydírání, žárlivost atd. Přestože pro to nejsou
žádné podklady. Když policista řekne, že je obvinění, resp. trestní
oznámení falešné, a jako takovou věc odloží, tak to ještě není žádný
důkaz, že skutečně falešné bylo. Bohužel se toto ale bez jakéhokoli
skutečného vědomostního zázemí předpokládá. (...)
Sociologický ústav AV ČR, v.i.i. zve na seminář Marta Vohlídalová, Kateřina Šaldová, Barbora Tupá: Sexuální obtěžování ve vysokoškolském prostředí: studie vybrané fakulty pražské vysoké školy.
SEMINÁŘ SE KONÁ VE ČTVRTEK 4. BŘEZNA 2010 V SOCIOLOGICKÉM ÚSTAVU V ZASEDACÍ MÍSTNOSTI Č. 207, 2. PATRO V 14 HODIN.
[ Rovné příležitosti do firem] - Sexuální obtěžování je téma, které vzbuzuje v českém prostředí rozporné reakce. Zatímco v souvislosti s malými dětmi budí velké pohoršení, v souvislosti s dospělými lidmi bývá mnohdy zlehčováno. Vůči snahám tematizovat problém sexuálního obtěžování a navrhnout opatření vedoucí k jeho omezení často zaznívají obavy, „abychom neskončili jako v Americe, kde se muži bojí ženám otevřít dveře“, a předpokládá se, že sexuální obtěžování je jen feministkami zveličené přirozené a příjemné sexuální napětí ve vztazích mezi ženami a muži. Tato karikatura bývá ještě posilována tím, že se stále používá namísto pojmu sexuální obtěžování pojem „harašení“, který odkazuje k zábavě a dobrovolnosti.
Kurzů sebeobrany pro ženy je až překvapivě velmi malé množství. Ještě méně je kurzů, které jsou koncipovány tak, aby nabízely kombinaci informací, prevence a jednoduchých obraných postupů. Podobný kurz nabízí Victim Win. Kurz složený z deseti lekcí je uzpůsobený realitě všedního dne – cvičí se v běžném oblečení, v reálném prostředí baru, a je uzpůsobený tak, aby ho zvládly sportovně nezaložené osoby. V průběhu kurzu se frekventantky učí, jak zabránit přepadení a znásilnění – od zásad prevence a pohybu po ulici, přes řešení konfliktních a potenciálně nebezpečných situací až po fyzickou obranu v jednotlivých fázích aktuálního útoku. O kurzu a sebeobraně jsme si povídali s instruktorem Victim Win Mirkem Khunem.
[ Rovné příležitosti do firem] - „Opravný termín zkoušky? Tak v šest hodin v naší restauraci a budete mi platit, co si budu objednávat. Uznejte, vás je škoda znovu nevidět.“ Takovou odpověď slyšela na svůj dotaz studentka třetího ročníku bakalářského studia jedné z největších pražských univerzit. Chvíli váhala. „Nevěděla jsem co dělat, co když si na mě ten čas večer opravdu udělá a přijde? Tak jsem raději šla.“
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Informační balíčky, které publikuje Gender Studies, o.p.s., mají za cíl přehledně prezentovat téma v co nejširší a nejpřehlednější formě. Zaměřujeme se na nejpalčivější problémy žen a mužů na trhu práce v České republice jako je sexuální obtěžování, vyšší míra nezaměstnanosti, zejména dlouhodobé, nižší kariérové šance, příjmová nerovnost a segregace ženské a mužské pracovní síly do různých odvětví národního hospodářství. Sexuální obtěžování je téma informačního balíčku, který si jako první v plném znění můžete stáhnout z webových stránek www.rovneprilezitosti.cz.
[ Gender Studies,o.p.s.] - Nerovnosti na trhu práce jsou mimo dalších faktorů také způsobovány problematikou tzv. sexuálního obtěžování. Jedná se o široký pojem zahrnující různé formy nátlaků vytvářejících nepřátelské a stresující prostředí v zaměstnání. Definice a vymezení pojmu sexuální obtěžování je upravena novelou zákoníku práce č. 46/2004: „Jakákoliv forma nežádoucího ústního nebo jiného než ústního projevu sexuální povahy, jehož cílem nebo výsledkem je narušení důstojnosti osoby, zejména když se vytváří zastrašující, nepřátelské, ponižující, pokořující nebo urážející prostředí.“ Česká společnost často sexuální obtěžování nechápe jako problém. Příčinou tohoto názoru mohly být nejasnosti ve vymezení pojmu – to je však nyní odstraněno přesnou definicí vyplývající ze zákona.
Ve středu 14. ledna bude Poslanecká sněmovna projednávat novelu Zákoníku práce, kterou zamítl Senát. Soudě podle senátní debaty byl jednou z hlavních příčin zamítnutí paragraf o zákazu sexuálního obtěžování. Přitom tento zákaz je již obsažen ve stávajícím Zákoníku – v novele se pouze zpřesňuje jeho definice a objevuje se pojem sexuální obtěžování jako takový.
|
|
|
|