- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
ZVEME: Úterky s KJŠ | Praha multikulturní: Příběhy německy mluvících žen

[ 14.11.2023, Lucie Přibyl ]

České a pražské dějiny 19. a první poloviny 20. století formovalo česko-německé soužití i konflikty. Jakou roli hrála identita genderová v době, kterou tolik určovala identita etnická? Dvě odbornice z Multikulturního Centra Praha představí projekt Praha rozdělená a sdílená – mapu etnicky pestré Prahy a její novou vrstvu věnovanou německy mluvícím ženám. Budeme hovořit o tom, jak si národní hnutí ženy přivlastňovala, ale především o tom, jak boj za ženská, sociální a lidská práva spojoval ženy napříč etnickými skupinami. Představíme české i německé sociálně demokratické političky, nositelky Nobelovy ceny pocházející z Prahy i uprchlice, které Prahu obohatily ve třicátých letech.

Kromě zajímavé debaty se můžete výjimečně těšit také na drobné občerstvení z kuchyně Ethnocateringu, který zaměstnává migrantky z různých koutů Evropy.

 

Kdy: 28. listopadu 2023 od 18:00
Kde: Knihovna Jiřiny Šiklové (Gender Studies, o.p.s.), Masarykovo nábřeží 8, 120 00 Praha 2

Nezapomeňte se včas registrovat zde.

 

Akci pořádáme ve spolupráci s Multikulturním centrem Praha, které je spolupracující organizací v našem projektu "Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové: Po stopách ženské vzdělanosti".

Vstupné dobrovolné.

 

Hostky:

Karina Hoření

Karina Hoření je historička a socioložka a dlouhodobě se zabývá dějinami menšin v Československu. Spolupracuje s Multikulturním Centrem Praha na projektech, které přibližují etnickou pestrost českých zemí v minulosti širokému publiku. V současnosti se věnuje dějinám německé menšiny a vzpomínkám na ni ve svém  výzkumu v severních Čechách v rámci projektu Spectral Recycling na Ústavu slavistiky Polské akademie věd.

 

Zuzana Schreiberová

Zuzana Schreiberová vystudovala bakalářský obor Studium Humanitní vzdělanosti na FHS UK, kde se zabývala současnou pražskou židovskou komunitou. V navazujícím magisterském studiu Obecné antropologie se specializovala na historickou antropologii, narativní analýzu a paměťová studia. Od zaří 2015 se věnuje také pomoci uprchlíkům v rámci Iniciativy Hlavák a dalších dobrovolnických iniciativ. V organizaci koordinovala od března 2016 projekt Praha sdílená a rozdělená a od srpna 2017 je výkonnou ředitelkou a statutární zástupkyní.

 

Moderace: 

Marie Koval

Marie Koval pracuje v Gender Studies, o.p.s. zejména jako orální historička a spravuje archiv Paměť žen a Archiv Elišky Krásnohorské a českého ženského hnutí. Je šéfredaktorkou online magazínu Rovné příležitosti v souvislostech. Vystudovala Public History, Oral History and Community Heritage na University of Huddersfield ve Velké Británii. V současnosti je doktorandkou historické antropologie na FHS UK v Praze a věnuje se dějinám každodennosti a orální historii se zaměřením na politické vězeňkyně 50. a 60. let 20. století a vězeňskou kulturu. Zajímá se o soudobé dějiny, queer aktivismus, hudbu a umění, a prevenci sexuálního násilí.

 

Tato akce se koná v rámci projektu Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové: po stopách ženské vzdělanosti. Projekt „KU-CH2-033 - Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové - po stopách ženské vzdělanosti“ je podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP (Program Kultura).

 

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT