- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Kolik bere kolegyně radši nechci vědět

[ 27.5.2019, Johana Jonáková, Gender Studies o.p.s. ]

O rovnosti v odměňování jsou přesvědčenější ženy pracující ve státní správě, než ty, které zaměstnává soukromý sektor. Souvisí to bezesporu s tabulkově danými pozicemi a na ně navázanými platy, které vzbuzují pocit, že státní správa odměňuje spravedlivěji. Soukromá sféra je na tom pohledem svých zaměstnankyň o poznání hůře. 28 % žen si myslí, že jejich zaměstnavatel neodměňuje ženy a muže stejně (v případě mužů se takto vyjádřilo 8 % z nich).

O tom, že se na českých pracovištích o výši platů moc nemluví, svědčí další výsledek z šetření: téměř jedna třetina všech zaměstnaných nebyla schopna na otázku ohledně rovnosti v odměňování odpovědět.

Během skupinových a individuálních rozhovorů jsme často slýchaly, že není dobré, aby zaměstnaní jedné firmy nebo instituce věděli, kolik berou kolegové, protože by to přece dělalo zlou krev. Zatímco první reakce na dotaz ohledně transparentnosti platů a mezd byly veskrze zamítavé, další debata ukázala, že by lidé ocenili větší otevřenost ohledně toho, jak je jejich plat či mzda stanovována. Pokrokovější vedoucí, kteří a které ovlivňují výši mzdy nebo platu, uznávali, že by si byli schopni obhájit si způsob stanovení odměny a že v tom nevidí nic problematického.

Minimum, co mohou zaměstnavatelé v oblasti transparentního odměňování udělat, je zpracovávat a průběžné zveřejňovat statistiky odměňování dle pohlaví a typu pozic. Hrubým pohledem tak zjistí, jestli opravdu v oblasti platů a mezd své zaměstnance a zaměstnankyně nediskriminují a dají všem zaměstnaným zároveň najevo, že je tato problematika zajímá a jsou si vědomi její závažnosti.

Genderové audity proběhly v roce 2017 a 2018 a zahrnovaly technologické, farmaceutické, energetické a výrobní firmy a společnosti poskytující poradenství. V rámci státní správy byly audity provedeny na jednom ministerstvu a ve třech úřadech plnících roli organizačních složek státu. Do kvantitativního šetření se zapojilo celkem 974 zaměstnanců a 967 zaměstnankyň soukromých firem a 1183 žen a 698 mužů pracujících pro státní správu. Šetření zahrnovalo osoby na vedoucích pozicích i řadové zaměstnané, zastoupeny byly všechny věkové kategorie, zjišťovali jsme také, zda respondenti a respondentky pečují o děti či jiné závislé osoby v rodině a zda jde o samoživitele či samoživitelky.

 

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT