- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
„Ze začátku s námi vůbec nechtěli mluvit“, říká o firmách Linda Sokačová, ředitelka Gender Studies, o.p.s.

[ 31.1.2009, Kateřina Dušková, Gender Studies, o.p.s. Rovné příležitosti > Trh práce ]

Gender Studies se již několik let věnuje vzdělávání zaměstnavatelů v oblasti rovných příležitostí pro ženy a muže. U počátků těchto programů stála Linda Sokačová, současná ředitelka Gender Studies. Co může Gender Studies zaměstnavatelům nabídnout a jak se vyvíjel vztah mezi zaměstnavateli, Gender Studies a rovnými příležitostmi si můžete přečíst v následujícím rozhovoru. „Dnes už je komunikace s námi pro většinu zaměstnavatelů samozřejmostí. Problematika rovných příležitostí se dostala do povědomí společnosti. Současným problémem je odlišit ty, kteří zavádění těchto programů myslí vážně, a ty, pro které je to jen rétorika.“

Finanční a ekonomická krize – slova skloňovaná už několik týdnů ve všech pádech a ve všech médiích. A ani ve firmách se nemluví o ničem jiném. Myslíš si, že se to může odrazit v pohledu managementů našich podniků na problematiku rovných příležitostí, kterou se Gender Studies snaží už léta mezi zaměstnavateli prosazovat?

Obávám se, že může. Bohužel řada firem dosud k rovným příležitostem přistupovala pozitivně například jen kvůli nedostatku pracovníků a pracovnic na trhu nebo kvůli získání dobrého public relations, ale v podstatě nedělali nic. Takže ano, na tyto firmy to jistě vliv mít bude a rovné příležitosti tu asi půjdou dolů. Výhodou je, že se teprve teď ukáže, pro kterou firmu jsou rovné příležitosti opravdovým závazkem a pro kterou to byl jen reklamní krok. Osobně si myslím, že rovné příležitosti jsou pro zaměstnavatele přínosné i teď, může to posílit konkurenceschopnost firem na trhu.

Kdo je podle tebe ve stávající situaci nejohroženější na pracovním trhu?

To se teprve ukáže. V současné době to jsou lidé přibližně od 45 let věku, rodiče – především ženy vracející se z rodičovské dovolené a absolventi a absolventky středních škol. Ale zkušenosti z okolních zemí, kde se o krizi mluví už déle, ukazují, že jsou propouštěny různé skupiny obyvatelstva z různých příjmových skupin. Takže se na dlažbu dostávají i lidé s poměrně vysokými platy a dobrou profesní zkušeností. Samozřejmě hrozí, že jako první budou propouštěni ti, na které je nahlíženo jako na nejslabší. Mnozí personalisté či personalistky uvažují tak, že menší zlo je propustit ženu, protože ona není živitelkou rodiny, jiní se zase rozhodnou propouštět starší lidi, protože mladí přece pracují víc. Takže z tohoto pohledu můžou nerovné příležitosti hrát roli v tom, kdo bude propouštěn jako první.

A tady asi vzniká prostor pro aktivity Gender Studies. Vždycky jste pomáhali těmto rizikovým skupinám.

Od podzimu roku 2008 vedeme projekt „Nenechte se diskriminovat“, který je financován Nadací rozvoje občanské společnosti, v jeho rámci provozujeme telefonickou právní poradenskou linku, kam se mohou obracet lidé, kteří se cítí diskriminování z důvodu pohlaví a/nebo věku. Naše právnička jim odpovídá na dotazy, poskytuje i širší konzultace, jsme schopni obětem diskriminace případně zprostředkovat i psychologickou pomoc nebo přímou pomoc s napsáním dopisu zaměstnavateli nebo příslušnému úřadu. Na naši právničku se mohou lidé obrátit i prostřednictvím e-mailu pravo@genderstudies.cz, nebo on-line vyplněním formuláře na www.rovneprilezitosti.cz.

Dále připravujeme výzkum týkající se rovných příležitostí v praxi mezi soudci/soudkyněmi, advokáty/advokátkami, a odborníky a odbornicemi z oblasti práva a legislativy. Situace v České republice je hodně složitá, co se týče vymahatelnosti toho, co je zakotveno v českém zákonodárství v oblasti rovných příležitostí. Snažíme se proto zjistit hlubší důvody, proč tomu tak je a najít cesty jak situaci zlepšit a tím usnadnit postavení obětí diskriminace. Sice máme možnost využívat antidiskriminační opatření zákona, ale v konkrétních případech advokáti a advokátky raději využívají cestu klasických pracovně právních sporů. Česká justice se bohužel na problematiku diskriminace nedívá zatím příliš otevřeně.

Na rozdíl od soudních dvorů jiných zemí?

Evropský soudní dvůr například se na tuto problematiku nedívá tak stereotypně, ale zkoumá ji v širším kontextu a ne jen jako na nějakou osobní chybu diskriminovaného člověka.

Jaká je vlastně situace diskriminovaných lidí u nás, s čím se potýkají?

Ti, kteří se pokouší postavit diskriminaci, se často setkávají s tím, že je jejich okolí často nazývá lidmi, kterým se nechce pracovat, kteří nejsou sami dost schopní a zákona o diskriminaci využívají jen proto, aby se pomstili - třeba svým zaměstnavatelům.

A zaměstnavatelé - co jim Gender Studies nabízí? Jak dlouho vlastně působíte v této oblasti?

Systematicky a aktivně komunikujeme se zaměstnavateli od roku 2003. V té době jsme dospěli do bodu, kdy jsme si uvědomili, že aby se rovné příležitosti prosazovaly ve společnosti, je potřeba se zaměřovat na konkrétní hráče – politiky a političky, diskriminované skupiny a současně i zaměstnavatele a těm pak nabídnout konkrétní nástroje nebo aktivity, kterými můžou rovné příležitosti propagovat. Tenkrát vznikl jeden z prvních výzkumů mezi zaměstnavateli. Zajímalo nás, zda poskytují flexibilní pracovní dobu, zda jsou pro ně rovné příležitosti vůbec tématem, zda se jimi chtějí zabývat. V roce 2004 také vyšlo i první číslo zpravodaje Rovné příležitosti do firem a uspořádali jsme nultý ročník Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v České republice.

S firmami tedy GS spolupracuje 5-6 let, zajímala by mě komunikace se světem byznysu – se světem, který není bytostně až tak váš. Zajímá mě, jestli se mu musíte nějak přizpůsobovat. Jakým způsobem ta témata přinášíte?

Snažíme se jim problematiku podávat tak, aby je to zajímalo. Mluvíme o prosperitě firmy, mluvíme o rovných příležitostech jako o něčem, co může firmě přinést zisk. Navíc zdůrazňujeme, že kromě toho, že jde o ekonomicky výhodnou věc, je to i důležitá součást lidských práv ve světě, jehož jsme součástí.

Jeden den jsi na ulici na demonstraci a druhý den sedíš v kostýmku na jednání ve velké byznys firmě nebo na Úřadu vlády – necítíš v sobě nějaký rozpor?

Rozpor necítím v případě, když vím, že to má smysl. Myslím si, že aktivity, které v současnosti s firmami děláme, jsou kvalitní, mají smysl a přináší to jak zaměstnavatelům, tak i zaměstnaným užitek. Není to tak, že bychom firmám jen dávali a přizpůsobovali se jim. My od nich současně i požadujeme, aby doopravdy programy rovných příležitostí nebo programy na slaďování dělaly, aby je nepoužívaly jen jako líbivé public relations, jak se někdy stává. Takže z toho důvodu v tom rozpor nevidím.

Můžeš popsat průběh těch pěti let spolupráce s českými firmami?

Když jsme začínali, často se nám stávalo, že s námi oslovené firmy vůbec nechtěly ani mluvit. Dokonce nám zástupkyně jedné firmy napsala, ať už je nikdy neoslovujeme… A dnes už je komunikace s námi pro většinu zaměstnavatelů samozřejmostí. Problematika rovných příležitostí se dostala do povědomí společnosti. Současným problémem je odlišit ty, kteří zavádění těchto programů myslí vážně, a ty, pro které je to jen rétorika. Ale i ty firmy, které zatím rovné příležitosti dělat nechtějí, je nutné nějak přesvědčovat, hledat k nim cestu.

A jak tedy konkrétně vypadá současná spolupráce Gender Studies se zaměstnavateli?

Na podzim 2008 jsme zahájili projekt „Zaměstnavatelé pro slaďování osobního a pracovního života“ (v programu Adaptabilita Evropského sociálního fondu). Tam budeme pokračovat v soutěži Firma roku, budeme realizovat kulaté stoly s firmami a pokusíme se vyhledávat nová témata, která by mohla být pro zaměstnavatele zajímavá.

Především však nabídneme zajímavé rozšíření aktivity Firma roku a sice o audity zaměřené na rovné příležitosti a slaďování osobního a pracovního života. Firmy si od nás budou moci nechat zpracovat analýzu toho, jak v rámci svých zaměstnaneckých politik realizují rovné příležitosti nebo programy slaďování osobního a pracovního života svých zaměstnaných. Současně díky tomu zjistí, jakým směrem dál postupovat a co by jim mohlo pomoci v růstu a rozvoji. Firmy, které projdou auditem, pak získají certifikát, díky němuž bude zřejmé, že jde o firmu dosahující jisté kvality.

Co takový audit firmě přinese?

Jednak je užitečný pro vnitřní účely firmy - audit odkryje skryté rezervy a současně poskytne doporučení, jak dál postupovat, jak se dál rozvíjet a zlepšit. Současně firma získá i ohodnocení svého fungování v oblasti rovných příležitostí směrem ven. V potencionálních výběrových řízeních či tendrech, v nichž zadavatel požaduje, aby firma byla společensky odpovědná, se bude mít takový zaměstnavatel čím prokázat. Audity jsou samozřejmě užitečné i směrem k budoucím zaměstnancům a zaměstnankyním, k jejich získávání a udržení.

Firmy se ale na vás mohou obrátit i v současné době. Co jim nabízíte?

Vedle ocenění Firma roku a vydávání zpravodaje Rovné příležitosti do firem to jsou semináře, konzultace, setkání a konference na různá aktuální témata.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT