- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Rovné příležitosti se týkají i malých a středních podniků

[ 31.1.2009, Alexandra Jachanová Doleželová, Gender Studies, o.p.s Rovné příležitosti > Trh práce ]

V České republice zaměstnávají malé a střední podniky více než 5 milionů osob a tvoří 87% všech investic do výzkumu, vývoje a inovací. I tyto firmy musí kvalitní zaměstnance a zaměstnankyně motivovat, aby si je udržely a i pro ně platí, že zaměstnavatel, který prosazuje rovné příležitosti je pro zaměstnance a zaměstnankyně atraktivní.

Co vám rovné příležitosti přinesou?

Umožníte-li zaměstnancům a zaměstnankyním slaďovat osobní život s pracovním, zvýšíte jejich motivaci a loajalitu k podniku, stoupne efektivita práce a sníží se absence a fluktuace. Zaměstnavatel, který podporuje rovné příležitosti je pozitivně přijímán i klientelou a své aktivity v této oblasti může využít i jako PR, např. prostřednictvím ocenění Firma roku: Rovné příležitosti, která je určena i malým a středním podnikům.

Jak na to?[1]

Zamyslete se nad svým podnikáním – zhodnoťte, zda uplatňujete princip rovných příležitostí ve vztahu k zaměstnancům a zaměstnankyním (je váš tým různorodý?), při náboru, v oblasti profesního vzdělávání (opravdu mají všichni stejný přístup ke školením?). Dobrým vodítkem může být jednoduchá statistika kolik procent žen a mužů se školení či kurzů účastní. Na základě výsledků pak můžete zhodnotit, proč se např. ženy či muži vzdělávají méně. Koncept rovných příležitostí je přínosné dodržovat i v komunikaci, způsobu řízení, tvorbě zaměstnaneckých předpisů atp.

Nábor – nenabírejte zaměstnance a zaměstnankyně pouze podle svých osobních hodnot a instinktu, ale na základě standardizovaných náborových procesů. Vypracujte přesný popis pracovní pozice (vč. informací o úkolech, povinnostech a odpovědnosti) a ověřte si, že tento popis z náboru předem nikoho nevylučuje. V inzerci uvádějte, že jste zaměstnavatel, který nediskriminuje, tedy, že vítáte všechny uchazeče a uchazečky splňující profesní předpoklady. Využívejte i netradiční místa propagace: tiskoviny různých komunit, VŠ, úřady práce, národní i místní periodika, komerční náborové agentury, vývěskové tabule v maloobchodních prodejnách, internet, atp. Naučte se správně zhodnotit potenciál současných zaměstnanců a zaměstnankyň – zaveďte systém vnitřních výběrových řízení.

Umožněte zaměstnancům a zaměstnankyním efektivně slaďovat osobní a pracovní život – na základě průzkumu potřeb vytvořte programy na podporu sladění osobního a pracovního života zaměstnanců a zaměstnankyň. Zavedení firemní školky pro vás může být příliš nákladné, můžete ale např. zaměstnancům rodičům přispívat na péči o děti a umožnit jim flexibilní pracovní uspořádání. Snažte se udržet kontakt s rodiči na rodičovské dovolené. Programy by měly být k dispozici všem zaměstnancům a zaměstnankyním a všichni by měli být o těchto možnostech informováni.

Komunikace v rámci společnosti – ta by měla probíhat strukturovaně a zajistit, aby všichni zaměstnanci a zaměstnankyně byli informování o možnostech růstu, školení, slaďování atd., např. formou intranetu či firemního newsletteru. Realizujte schůzky s personálem, kde mohou všichni rovnocenně navrhovat své nápady, nové postupy či požadavky. Dbejte na to, aby nemohl být ze schůzky nikdo vyloučen např. kvůli termínu či lokalitě. Můžete také zavést anonymní diskuzní fórum nebo vytvořte schránku, kam mohou zaměstnanci a zaměstnankyně své náměty vhazovat.

Vyhodnocení – všechny programy na podporu rovných příležitostí je nutné pravidelně hodnotit a rozvíjet na základě statistik a zpětných vazeb. Před realizací různých programů si stanovte konkrétní cíle a zvažte, kolik času a peněz do nich chcete a můžete vložit. Porovnejte výsledky, které jste zaznamenali s prostředky, které jste vynaložili.

Poraďte se – neváhejte kontaktovat v oblasti rovných příležitostí, nediskriminace a slaďování osobního a pracovního života Gender Studies. Pomůžeme vám s vytvořením genderových statistik, poskytneme konzultace a nabídneme audit zaměřený na slaďování osobního a pracovního života.

Příklad z praxe

Realitní společnost Impact-Corti je jednou z prvních, které založily firemní školku. V současnosti funguje již rok. „Jako každý jiný zaměstnavatel víme, že dobrý zaměstnanecký tým je základ úspěchu našeho podnikání. Neradi bychom ztráceli zkušené zaměstnance a zaměstnankyně a proto jim chceme pomoci skloubit rodinný a pracovní život. K zavedení firemní školky nás přivedlo i to, že v týmu máme většinu žen v průměrném věku kolem třiceti let. Ze strany majitelů firmy máme velkou podporu, bez finančního zajištění ze strany firmy by nebyl provoz školky možný“, prozrazuje Lenka Gadasová jednatelka Impact-Corti s.r.o., co vedlo firmu k zavedení mateřské školky. S ročním odstupem vidí projekt velmi pozitivně: „projekt se nám velmi osvědčil, roční fungování ukázalo, že úsilí při vzniku centra nebylo marné. Dětem se ve školce líbí, rodiče si ji také pochvalují. Někteří z nich by jinak nemohli vůbec pracovat. Pořádáme i další aktivity, např. Mikulášské besídky se zúčastnily i děti našich zaměstnanců, které centrum nenavštěvují,” dodává.



[1] Zdroj: „Rozmanitost na pracovišti: 8 kroků pro malé a střední podniky.“ Pro rozmanitost. Proti diskriminaci. Iniciativa Evropské unie.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT