- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Kde všude se dá použít nahé ženské tělo

[ 2.3.2007, Eva Ferrarová Šovinistická bomba ]

Kalendář vězeňské služby České republiky s fotografiemi Jakuba Ludvíka je  příkladem toho,  že nahé ženské tělo může být využito i při propagaci věznic. A to i přesto, že spojení ženské tělo - věznice nedává žádný smysl.

Kalendář rovněž ukazuje, že je možné utratit zhruba 250.000,- Kč z peněz daňových poplatníků a poplatnic, aniž by kompetentní osoby předem zasáhly a podobné vyhazování peněz zakázaly. Nechám-li v této chvíli stranou „umělecké“ aspekty díla, budu se ptát jako daňová poplatnice:  byla na kalendář vyhlášena regulérní výzva podle zákona o veřejných zakázkách? A pokud ano, byly v hodnotící komisi osoby, které nebyly ve střetu zájmu? A pokud ano, existuje jejich prohlášení o nepodjatosti a zápis ze zasedání výběrové komise?

Motiv nahého ženského těla se opakuje v celém kalendáři s vrcholem (nebo snad vyvrcholením pana fotografa?) v měsíci lednu, kdy ve vratech věznice směrem dovnitř stojí nahá žena – je vidět silueta od pasu dolů s náznakem pravé paže.

Téma zneužívání ženského těla v médiích je tématem  již dávno diskutovaným a v zemích od nás na západ již také opuštěným. V souvislosti s vězením – tradičně místem bolesti, je zneužití nahého ženského těla o to více věcí přinejmenším špatného vkusu. Zdá se však, že  ani generálního ředitele Vězeňské služby, který kalendář zadal, ani fotografa Ludvíka něco takového opravdu netrápí.

Pan Ludvík mě upřímně řečeno nepřekvapil. Již v roce 2003 byl objektem naší rubriky pro své výroky (cituji):
Podle vás tedy ženy nemají v hlavě nic jiného než střídat muže?
(JL) Některé opravdu ne. Proč si to neříct, vždyť to víme. Chlap uvažuje trochu jinak, než že musí jít na módní přehlídku, pak do kina a nakonec se jít pobavit na party. Ženská je ve své podstatě o několik procent pod mužským. Aspoň by to tak logicky mělo být. Chlap by se měl starat a živit rodinu, manželka potom být doma s dětmi.

Takže emancipovaná dívka u vás nemá šanci?
(JL) Emancipaci v žádném případě neuznávám, to je nesmysl. To akorát vede k rozvrácení rodiny. Je to tak už od středověku.

Vypadá to, že pan Ludvík své názory o ženách za ty čtyři roky nezměnil. Cituji několik perel z jeho rozhovoru s Aha z 10. 2. 2007.
„Ztratil jsem iluzi o ženském charakteru, modelka je tady každá druhá. Stačí, když má někoho, s kým se vyspí a kdo to zaplatí.“

„Já těch bavoráků vyzkoušel několik. Ale to má dneska kdekdo. Když jedete po ulici, tak v něčem podobném sedí každá druhá blondýna. To mi vždycky zkazí náladu.“ (smích) „

A pana ředitele Kuly bych se chtěla zeptat, jaká je cílová skupina, které je kalendář nabízen? Jsou snad věznice prázdné (alespoň tak vypadají v kalendáři) a je tedy třeba je zaplnit? Kým? Dobrovolníky? Nebo mají lidé páchat zločiny, aby věznice zaplnily? O jednom adeptovi na pobyt ve věznici však vím: pan Jakub Ludvík, fotograf. Myslím, že kdyby měl možnost si tam několik týdnů pobýt, kalendář pro Vězeňskou službu by vypadal jinak.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT