Rovné příležitosti jsou pro firmy z polského Lublinu novinkou
[ 31.1.2007, Alexandra Jachanová Doleželová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce, Multikulturně > Ženy ve světě
]
Lublinští zaměstnavatelé si jsou vědomi problému diskriminace žen na pracovišti a považují ho za důležitý. Za největší důvod diskriminace pokládají, že ženy se starají o děti a odcházejí na mateřskou, resp. rodičovskou dovolenou, a že se muži bojí o své pracovní pozice. Na druhou stranu přiznávají, že se často snaží z výběrových řízení vyloučit ženy, které mají děti a někdy kladou při přijímacích pohovorech nezákonné otázky.
Výzkum, který byl proveden v rámci projektu @lterEgo mezi zaměstnavateli polského města Lublin, zkoumal jejich znalosti a postoje k rovným příležitostem žen a mužů, diskriminaci, genderovým stereotypům, uplatnění "diversity managementu" a programům pro sladění osobního a pracovního života. Polský projekt @lterEgo je partnerem českého projektu "Půl na půl - rovné příležitosti žen a mužů" a bojuje proti nezaměstnanosti rodičů samoživitelů, pomáhá jim sladit jejich rodinný a pracovní život a hledá řešení jejich situace se zástupci a zástupkyněmi vedení firem.
Polští zaměstnavatelé vidí diskriminaci žen jako závažný problém
Podle výsledků výzkumu považují zástupci a zástupkyně lublinských firem diskriminaci jako problematickou záležitost, se kterou se polští zaměstnanci a zaměstnankyně setkávají.
Příčiny diskriminace žen na pracovišti (očima lublinských zaměstnavatelů)
|
"Pohled zaměstnavatelů na příčiny diskriminace pro nás byl velice důležitý, pomohl nám najít podstatné faktory, které zaměstnavatelé zvažují, když zaměstnávají ženy a čeho se bojí. Ukazuje nám směr, kterým se máme my, ale hlavně oni, vydat při vytváření prostředí atraktivního pro zaměstnance a zaměstnankyně," vysvětluje Jakub Nowak, koordinátor mezinárodní spolupráce projektu @lterEgo, který výzkum představil na pražském semináři "Postoj zaměstnavatelů k rovným příležitostem žen a mužů".
Slaďování osobního a pracovního života je neznámým konceptem
Zaměstnavatelé přiznali, že se při přijímacím pohovoru ptají žen na jejich rodinný stav (21%), plánování dětí (14%) a ochotu pracovat přesčas (43%). Ukázalo se, že i mužů se zaměstnavatelé ptají na jejich rodinný stav (21%), ale neptají se jich na plánování dětí (0%). Potvrdilo se, že zaměstnavatelé nepovažují děti jako problém u mužů, ale u žen ano.
Čtrnáct procent z tázaných zaměstnavatelů poskytuje finanční příspěvek na hlídání dětí. Velmi málo firem poskytuje flexibilní pracovní dobu. Jiné možnosti jak pomoci zaměstnancům a zaměstnankyním sladit osobní a pracovní život zatím lublinské firmy nezvažují.
@lterEgo firmám doporučuje
Na základě provedeného výzkumu a dalších diskuzí s představiteli a představitelkami firem, jim projektový tým @lterEgo doporučuje:
1. Odstraňujte genderové stereotypy mezi vašimi zaměstnanci a zaměstnankyněmi, např. týkající se charakteru žen a jejich nevhodnosti pro vykonávání určité pozice.
2. Nedělejte rozdíly mezi muži a ženami při přijímacích řízeních.
3. Zvyšujte vzdělanost o genderové korektnosti a o rovných příležitostech žen a mužů.
4. Zeptejte se svých zaměstnanců a zaměstnankyň, co si přejí.
5. Monitorujte a snažte se vytvářet atraktivní pracovní prostředí.
6. Zvyšte povědomí mezi svými zaměstnanci a zaměstnankyněmi o pracovním právu.
7. Vytvořte firemní fond, ze kterého budete přispívat na péči o děti.
|