- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
DISKUSE

Online diskuse probíhá k tématům ve vyznačených rubrikách. Máte-li tip na nové téma k debatě, napište nám do redakce@feminismus.cz.

Sexuální obtěžování
Není tomu tak dlouho, kdy bylo sexuální obtěžování ustaveno novelou Zákoníku práce za protizákonné. Jak ovšem vypadá realita? Chápe česká veřejnost, co pojem opravdu znamená? Jaké máte zkušenosti Vy? Donutilo Vás sexuální obtěžování odejít z práce? Napište o tom! Jedině osobní příběhy pomohou vysvětlit, jaké důsledky má sexuální obtěžování.

Pro ilustraci o tom, jak zřejmě většinou dopadá zavádění klauzule o sexuálním obtěžování do praxe, uvádíme následující článek z MF Dnes (17.6.1999, strana 4)

Americká firma vyhlásila boj sexuálnímu obtěžování
T l u m a č o v (sve)- Pobavené úsměvy vyvolalo u zaměstnanců americké firmy Dura Line v Tlumačově na Zlínsku nové opatření proti sexuálnímu obtěžování. Neobvyklé nařízení, hlásit zaměstnavateli jakékoliv sexuální obtěžování,
bylo předmětem dlouhých "hospodských" debat i rodinných sešlostí. "Kdybych se měla přesně držet jednotlivých bodů prohlášení, tak za sexuální obtěžování můžu považovat už to, že mi někdo podrží dveře a usměje se na mě," řekla jedna ze zaměstnankyň firmy Dura Line Tlumačov. Za sexuální obtěžování označuje prezident firmy v novém etickém kodexu také neslušné vzkazy posílané přes počítač, plácání po zadku, náznaky, pohyby nebo líbání. "Nikdo nás nenutil, abychom prohlášení podepsali, nemluvilo se ani o propouštění v případě, že odmítneme. Vzali jsme to jako fór či americký výstřelek. U nás je jiná mentalita a nemyslím, že by prohlášení někdo využil," řekla žena, která nechtěla být jmenována. Nakonec všichni zaměstnanci, mezi nimiž převažují muži, nová pravidla chování podepsali. "Etický kodex byl sice předmětem různých reakcí a úsměvů, ale vysvětlili jsme ho lidem jako celek. A ti ho s pochopením přijali. I když jedna z jeho částí je na evropské kulturní poměry dost netradiční," uvedl ředitel tlumačovského podniku Dura Line Jaroslav Šuranský. Podnik je majoritně americký, a proto má svou firemní kulturu. S tou také souvisí jasně určená pravidla slušného chování. Ředitel Šuranský vysvětluje, že nedávno nastoupil nový prezident a stanovil určitá pravidla, která platí po celém světě. "Od Malajsie přes Evropu až po Brazílii," upozornil Šuranský. Oznámení sexuálního obtěžování zaměstnavateli je pouze jednou z několika nových zásad, se kterými se sto zaměstnanců firmy Dura Line muselo ztotožnit. Mnohem důležitější je podle Šuranského například zásada nepřijímání úplatků nebo rotidiskriminační opatření. "Propuštění kvůli sexuálnímu obtěžování zaměstnancům nehrozí," ujistil ředitel. "Ale úplatky tolerovat nikdo nebude. Jednotlivé body nového kodexu beru jako zásady, které by se měly
uplatňovat v každé kulturní společnosti," dodal Jaroslav Šuranský.

datum: 20. 3. 2002    autor: Marie
Ještě dopis pro velvyslance v angličtině
Your Excellency:

I am writing to express my alarm over the case of Safiya Hussaini, who was condemned to death on October 14, 2001. Ms. Hussaini, aged 30 and a resident of Tungar-Tudu in Sokoto State, was condemned to death by stoning for adultery by the Upper Shari`ah Court in Gwadabawa, Sokoto State. I am concerned about the lack of transparency and the swiftness with which this trial has been conducted. In addition, it appears that different standards and validity of testimony were applied to Safiya and the married man involved in the case. The man was released because of lack of evidence raising the concern of discrimination on the basis of gender by the court.

I respectfully urge that Ms. Hussaini`s death sentence be set aside and that she be granted an appeal in accordance with the due process of Nigerian law and Nigeria`s obligations under the African Charter on Human and Peoples Rights and the International Covenant on Civil and Political Rights. I believe that were she to be executed it would amount to cruel, inhuman and degrading punishment, as it is an intentional infliction of severe pain or suffering from which all persons are protected by the Convention against Torture, which the Federal Republic of Nigeria ratified on 28 June 2001.

Mr. Ambassador, the government of Nigeria has an obligation to protect the lives of all of its citizens in a fair and equal manner. I urge that Safiya`s death sentence be set aside and that the Federal Government take all measures to ensure that Safiya`s right to an appeal be respected and enforced. I look forward to hearing how you intend to address this issue.

Sincerely
.
ODPOVĚDĚT

 


 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT