- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
DISKUSE

Online diskuse probíhá k tématům ve vyznačených rubrikách. Máte-li tip na nové téma k debatě, napište nám do redakce@feminismus.cz.

Změny systému rodičovského příspěvku

V médiích probíhají diskuse o plánované reformě systému mateřské a rodičovské dovolené. Vzhledem k tomu, že stále probíhají jednání, nejsou k dispozici zcela konkrétní a ověřené informace, především pokud jde o konkrétní výši rodičovského příspěvku, jehož se má změna týkat. Podle všeho by ale měla být situace následující: MPSV chce zavést systém tzv. více rychlostní rodičovské dovolené. Rodič si bude moct zvolit, zda bude čerpat rodičovský příspěvek do dvou, tří nebo čtyř let věku dítěte. Podle zvolené doby se bude odvíjet i výše příspěvku. Stávajících cca 7 500 Kč budou dostávat ti rodiče, kteří budou celodenně pečovat o dítě do tří let. Ti, co zvolí dvouleté čerpání, budou dostávat vyšší měsíční příspěvek (cca 11 000 Kč), v celkovém objemu by ale od státu měli dostat jen 80 % toho, co rodiče, kteří vyberou čerpání tříleté. Stejně tak ti, co budou čerpat po čtyři roky, dostanou v souhrnu opět 80 %, ale měsíční dávky budou samozřejmě nejnižší (cca 3 500,- Kč). Tato reforma má být podpořena opatřeními podporující flexibilní formy práce a současně zlepšení systému zařízení péče o malé děti.

A jaké jsou argumenty pro zavedení tohoto systému?

Systém by měl reflektovat potřeby rodičů, kteří chtějí zůstat s dítětem doma co nejdéle, a zároveň podpořit ty, kteří se chtějí co nejdříve vrátit zpět na trh práce, aniž by při tom přišli o nárok na objem peněz, který budou dostávat ti, co doma zůstanou déle (z administrativních důvodů bude ovšem jejich rozhodnutí závazné a přehodnotit jej budou moct pouze jednou).

Jinými slovy se stát snaží zatraktivnit dřívější návrat rodičů zpět do pracovního procesu - čím kratší doba mimo zaměstnání, tím snazší bývá se do práce vrátit. Zároveň ale zůstane zachována možnost zůstat doma, tak jak u nás bývá obvyklé.

Můžeme také očekávat, že kratší, ale finančně výhodnější rodičovská dovolená by se mohla stát atraktivnější i pro muže.

Možnost snížení doby rodičovské dovolené za finanční kompenzaci má v neposlední řadě reflektovat situaci v ostatních evropských zemích, především na západ a na sever od nás, kde je rodičovská dovolená výrazně kratší než u nás.

A argumenty proti?

Přestože se doba, kdy rodič celodenně pečuje o malé dítě, nazývá dovolená, o žádné volno nejde, naopak dalo by se říci, že je to práce na plný úvazek a podle toho by měla být oceněna, a to po celou dobu jejího čerpání.



datum: 14. 8. 2007    autor: Kimmy
Návrh pana Nečase o změnách systému rodičovského příspěvku
Ziji uz nekolik let v zahranici a s ceskym systemem nesouhlasim, protoze je podle mne prilis velkym luxusem, na ktery republika nema. Nerozumim tomu, odkud se bere to presvedceni, ze je to zodpovednosti statu vyplacet rodicum penize cela leta jen proto, ze se staraji o deti. V naproste vetsine sveta je materska dovolena a jistota zamestnani kratsi nez jeden rok a presto je tam porodnost vyssi nez v CR.


Uloha statu by mela byt v zajisteni kvalitnich podminek pro peci o deti - dostatek sluzeb jako jsou chuvy, jesle a skolky (dotovane statem) a podpora castecnych uvazku. Z dlouhodobeho hlediska je pro matku i dite lepsi kombinovat praci/pobyt s ostatnimi detmi a cas traveny v rodine, nez uderem tretich nebo ctvrtych narozenin naskocit do honicky mezi skolkou/skolou a zamestnanim na plny uvazek.

Nerozumim devalvaci prace v domacnosti - je to jiste prace nutna, ale nechapu, proc by za ni nekomu nalezela odmena - ta prece nikam neodejde v momente, kdy dite dosahne urciteho veku - podobnym argumentem by mohly operovat zeny az do smrti a davno predtim, nez maji deti.

Stat by mel podporovat nejen drivejsi navrat matek do prace formou castecnych uvazku, ale take uvolnit pracovne pravni vztahy tykajici se matek. Je pravda, ze na jedne strane zakon chrani matky v existujicim pracovnim pomeru, ale na druhe strane z zen a matek dela velice neatraktivni zamestnance a dusledkem je caste odmitani. Pro stat pak z toho vyplyva povinnost vyplaceni podpory v nezamestnanosti.

Dalsim negativnim dusledkem takto dlouhe materske je fakt, ze zena s dvema detmi muze zustat doma s prispevkem az 8 let - neni treba zduraznit, ze za tak dlouhou dobu je jeji kvalifikace a zkusenosti z predchozi pozice silne devalvovana....

Nechci nikomu brat roli matky a zeny v domacnosti - pokud si to tak matka preje, mela by zustat doma tak dlouho, jak uzna za vhodne pokud si to muze financne dovolit, ale nevidim duvod, aby stat takto dlouhou dobu vyplacel prispevky - tyto financni zdroje by mely jit prave na podporu castecnych uvazku a sluzeb pece o deti (coz by opet vytvorilo dalsi pracovni prilezitosti a podporilo vyssi zamestnanost).

Rodicovstvi neni zamestnani.

Kimmy.
ODPOVĚDĚT

 


 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT