- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
DISKUSE

Online diskuse probíhá k tématům ve vyznačených rubrikách. Máte-li tip na nové téma k debatě, napište nám do redakce@feminismus.cz.

Sexuální obtěžování
Není tomu tak dlouho, kdy bylo sexuální obtěžování ustaveno novelou Zákoníku práce za protizákonné. Jak ovšem vypadá realita? Chápe česká veřejnost, co pojem opravdu znamená? Jaké máte zkušenosti Vy? Donutilo Vás sexuální obtěžování odejít z práce? Napište o tom! Jedině osobní příběhy pomohou vysvětlit, jaké důsledky má sexuální obtěžování.

Pro ilustraci o tom, jak zřejmě většinou dopadá zavádění klauzule o sexuálním obtěžování do praxe, uvádíme následující článek z MF Dnes (17.6.1999, strana 4)

Americká firma vyhlásila boj sexuálnímu obtěžování
T l u m a č o v (sve)- Pobavené úsměvy vyvolalo u zaměstnanců americké firmy Dura Line v Tlumačově na Zlínsku nové opatření proti sexuálnímu obtěžování. Neobvyklé nařízení, hlásit zaměstnavateli jakékoliv sexuální obtěžování,
bylo předmětem dlouhých "hospodských" debat i rodinných sešlostí. "Kdybych se měla přesně držet jednotlivých bodů prohlášení, tak za sexuální obtěžování můžu považovat už to, že mi někdo podrží dveře a usměje se na mě," řekla jedna ze zaměstnankyň firmy Dura Line Tlumačov. Za sexuální obtěžování označuje prezident firmy v novém etickém kodexu také neslušné vzkazy posílané přes počítač, plácání po zadku, náznaky, pohyby nebo líbání. "Nikdo nás nenutil, abychom prohlášení podepsali, nemluvilo se ani o propouštění v případě, že odmítneme. Vzali jsme to jako fór či americký výstřelek. U nás je jiná mentalita a nemyslím, že by prohlášení někdo využil," řekla žena, která nechtěla být jmenována. Nakonec všichni zaměstnanci, mezi nimiž převažují muži, nová pravidla chování podepsali. "Etický kodex byl sice předmětem různých reakcí a úsměvů, ale vysvětlili jsme ho lidem jako celek. A ti ho s pochopením přijali. I když jedna z jeho částí je na evropské kulturní poměry dost netradiční," uvedl ředitel tlumačovského podniku Dura Line Jaroslav Šuranský. Podnik je majoritně americký, a proto má svou firemní kulturu. S tou také souvisí jasně určená pravidla slušného chování. Ředitel Šuranský vysvětluje, že nedávno nastoupil nový prezident a stanovil určitá pravidla, která platí po celém světě. "Od Malajsie přes Evropu až po Brazílii," upozornil Šuranský. Oznámení sexuálního obtěžování zaměstnavateli je pouze jednou z několika nových zásad, se kterými se sto zaměstnanců firmy Dura Line muselo ztotožnit. Mnohem důležitější je podle Šuranského například zásada nepřijímání úplatků nebo rotidiskriminační opatření. "Propuštění kvůli sexuálnímu obtěžování zaměstnancům nehrozí," ujistil ředitel. "Ale úplatky tolerovat nikdo nebude. Jednotlivé body nového kodexu beru jako zásady, které by se měly
uplatňovat v každé kulturní společnosti," dodal Jaroslav Šuranský.

datum: 25. 4. 2011    autor: oto
Ovládanie ľudí cez devalváciu slova!
Ovládanie ľudí cez devalváciu slova!


Znehodnotili sme slovo i vlastný rečový prejav! Nadmerným zneužívaným sme ho devalvovali tak, že ľudské slovo stratilo svoju pôvodnú váhu, silu, hĺbku a význam. Stal sa z neho bezcenný brak, ktorého je všade nadmieru a ktorým sa neuveriteľne plytvá.

„Vaša reč nech je áno, alebo nie. Všetko ostatné je od zlého!“ Túto veľkú múdrosť sme vôbec nepochopili a nedržali sa jej, čoho dôsledkom, ak sa to nezmení, bude musieť byť duchovná záhuba miliónov duší, ktoré sa utopia v nesmiernom oceáne balastu vytvoreného a neustále vytváraného ľudským slovným prejavom.

„Vaša reč nech je áno – áno, nie – nie! Všetko ostatné, čo je nad to, je od zlého!“ Čo znamenajú tieto slová? Neznamenajú strojovú úsečnosť, alebo zúženie reči iba na slová áno a nie. Toto odporučenie je nabádaním k stručnosti, k vecnosti a k jednoduchosti vo vyjadrovaní. Nabádaním k tomu, aby sme vždy hovorili iba to, čo je naozaj podstatné a má zmysel a význam.

Takýmto spôsobom by malo potom každé vyslovené, alebo napísané slovo svoju vážnosť, hlbokú výpovednú hodnotu a skutočnú cenu. Každé takéto slovo by bolo potom slovom, za ktorým sa dá stáť, o ktoré sa dá oprieť a na ktoré sa dá spoľahnúť.

„Čo je nad to, je od zlého!“ Tárajstvo, bezobsažnsoť a bezmyšlienkovité rečnenie je zlom! Zlom, ktoré otrávilo ľudský rečový prejav a znehodnotilo ho!

Akou zbraňou však kto zachádza, takou nakoniec zahynie! Bezobsažnosť, bezmyšlienkovitosť, povrchnosť, plytkosť, nevecnosť a prázdnota v reči formuje povrchných, plytkých, prázdnych, nevecných a stádovitých ľudí. Používanie znehodnotenej reči duševne znehodnocuje tých, ktorí ju používajú!

Akým spôsobom však hovoríme, takými sa nakoniec aj staneme! Reč formuje ľudí! Nesprávny a zlý spôsob reči nás formuje nesprávnym a zlým spôsobom!

No a v dnešnej dobe informačného nadbytku to dosahuje svojho vrcholu. Zo všadiaľ sa na nás valí lavína slov, z ktorých možno až 99 percent nemá nijaký hlbší význam ani zmysel. Je to iba bezobsažná prázdnota, neraz účelovo fabrikovaná práve preto, aby prostredníctvom jej každodenného pretlaku ľudia otupeli a stali sa povrchnou, nemysliacou a ľahko ovládateľnou masou. Zámerom a účelom šírenia prázdnoty v reči je vytváranie prázdnych ľudí! Je ním degradácia ľudskej osobnosti, ktorej konečným cieľom je vytvorenie stáda nemysliacich, tupých a ľahko ovládateľných bytostí.

Kto nájde silu vystúpiť z tohto kolotoča? Kto ešte v sebe nájde silu a dokáže sa vzoprieť všadeprítomnej prázdnote a povrchnosti? Kto dokáže od seba nekompromisne odvrhnúť všetok balast a akoby ostrým mečom oddeliť hodnotné od nehodnotného?

Takéto niečo je v dnešnej dobe naozaj veľmi ťažké, avšak kto toho nebude schopný, ten príde o svoje človečenstvo! Duševne a duchovne bude totiž musieť zahynúť v oceáne balastu, vytvoreného bezobsažnosťou a prázdnotou ľudského rečového prejavu.

Ak sa vraví, že menej je niekedy viac, tak v tomto prípade, v prípade nášho vzťahu k informáciám to platí dvojnásobne. Radšej teda menej, omnoho menej, ale hodnotnejšieho, hlbšieho a duchovne kvalitnejšieho. A mnohokrát je dokonca zotrvávanie v tichom premýšľaní ďaleko cennejšie, hodnotnejšie a užitočnejšie, ako mnohé z toho, čo sa na nás hlučne a vtieravo valí zvonka. V skutočnosti totiž sú to práve chvíľky tichého uvažovania, v ktorých dozrieva naša osobnosť. Ticho teda nie len že lieči, ale rozvíja, utvára a formuje našu samostatnú osobnosť. A my ako ľudia máme byť predsa osobnosťami a nie iba nejakými humanoidmi, neschopnými samostatne myslieť. Humanoidmi, ktorí kráčajú svojim životom nesamostatne, tupo a iba podľa chcenia iných.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š.
.
ODPOVĚDĚT

 


 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT