- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
DISKUSE

Online diskuse probíhá k tématům ve vyznačených rubrikách. Máte-li tip na nové téma k debatě, napište nám do redakce@feminismus.cz.

Sexuální obtěžování
Není tomu tak dlouho, kdy bylo sexuální obtěžování ustaveno novelou Zákoníku práce za protizákonné. Jak ovšem vypadá realita? Chápe česká veřejnost, co pojem opravdu znamená? Jaké máte zkušenosti Vy? Donutilo Vás sexuální obtěžování odejít z práce? Napište o tom! Jedině osobní příběhy pomohou vysvětlit, jaké důsledky má sexuální obtěžování.

Pro ilustraci o tom, jak zřejmě většinou dopadá zavádění klauzule o sexuálním obtěžování do praxe, uvádíme následující článek z MF Dnes (17.6.1999, strana 4)

Americká firma vyhlásila boj sexuálnímu obtěžování
T l u m a č o v (sve)- Pobavené úsměvy vyvolalo u zaměstnanců americké firmy Dura Line v Tlumačově na Zlínsku nové opatření proti sexuálnímu obtěžování. Neobvyklé nařízení, hlásit zaměstnavateli jakékoliv sexuální obtěžování,
bylo předmětem dlouhých "hospodských" debat i rodinných sešlostí. "Kdybych se měla přesně držet jednotlivých bodů prohlášení, tak za sexuální obtěžování můžu považovat už to, že mi někdo podrží dveře a usměje se na mě," řekla jedna ze zaměstnankyň firmy Dura Line Tlumačov. Za sexuální obtěžování označuje prezident firmy v novém etickém kodexu také neslušné vzkazy posílané přes počítač, plácání po zadku, náznaky, pohyby nebo líbání. "Nikdo nás nenutil, abychom prohlášení podepsali, nemluvilo se ani o propouštění v případě, že odmítneme. Vzali jsme to jako fór či americký výstřelek. U nás je jiná mentalita a nemyslím, že by prohlášení někdo využil," řekla žena, která nechtěla být jmenována. Nakonec všichni zaměstnanci, mezi nimiž převažují muži, nová pravidla chování podepsali. "Etický kodex byl sice předmětem různých reakcí a úsměvů, ale vysvětlili jsme ho lidem jako celek. A ti ho s pochopením přijali. I když jedna z jeho částí je na evropské kulturní poměry dost netradiční," uvedl ředitel tlumačovského podniku Dura Line Jaroslav Šuranský. Podnik je majoritně americký, a proto má svou firemní kulturu. S tou také souvisí jasně určená pravidla slušného chování. Ředitel Šuranský vysvětluje, že nedávno nastoupil nový prezident a stanovil určitá pravidla, která platí po celém světě. "Od Malajsie přes Evropu až po Brazílii," upozornil Šuranský. Oznámení sexuálního obtěžování zaměstnavateli je pouze jednou z několika nových zásad, se kterými se sto zaměstnanců firmy Dura Line muselo ztotožnit. Mnohem důležitější je podle Šuranského například zásada nepřijímání úplatků nebo rotidiskriminační opatření. "Propuštění kvůli sexuálnímu obtěžování zaměstnancům nehrozí," ujistil ředitel. "Ale úplatky tolerovat nikdo nebude. Jednotlivé body nového kodexu beru jako zásady, které by se měly
uplatňovat v každé kulturní společnosti," dodal Jaroslav Šuranský.

datum: 15. 7. 2001    autor: Enzo
Harašení - vojna, diskriminace.
Lenko, není ani tak problém něco důrazně říci, ale určit, co už tedy tu "určitou míru" přesahuje. A to je u každýho jiný, nebo u každé. Co chce a snese jedna, nesnese a nechce jiná, a co je od jednoho příjemné a milé, je od jiného hnusné a oplzlé, ne každý udělá totéž stejně mile, ne pokaždé se člověk přesně trefí. Neudělat nikdy trapas - to je fajn, ale přesto občas někdo přestřelí, a přesto není vždy potřeba ho ponížit, vyliskat ho nebo ho dát k soudu. Klidně se lze ale i důrazně dle potřeby ohradit. Některé si o to téměř i přímo říkaji. Ono je kus pravdy i na tomto: Celá ňadra obnažena, zadek v těsném šatě, tím chce říci každá žena - můj klín čeká na tě. (Jasně - jen na někoho, nebo třeba i na nikoho, ale poznej to vždycky a spolehlivě.)


Zdeňku Remeši, s tou vojenskou povinností jen pro muže to je asi fakt diskriminační. Mám na celou tuto povinnost asi jiný názor: Armádu buď potřebujeme nebo ne. Jestliže ano, pak ať je povinná pro všechny, asi tedy i pro ženy, (když už tu úplnou rovnost chtějí). Máme-li se nějak chránit, pak toto nelze nikdy ponechat jen na profesionálech. Jsem i proti náhradní vojenské službě, tzv. civilce i zcela benevolentním modrým knížkám. Je přece nefér, aby jedni měli ztratit rok a jiní ne, a to jen proto, že někteří jsou prostě slušní, nebo že mají smysl pro povinnost nebo prostě nemaji někoho nebo tolik, aby získali modrou. To je taktéž diskriminační. Vím, je tu problém armády v globalizovaném světě..., ale přesto bych se domníval, že je nejlépe odvést zcela všechny koho lze, a zkrátit pak tuto povinnost jen na co nejkratší!! dobu, která nikoho moc nezatíží. A složitější odborné posty bych pak současně obsadil profesionály.

A ještě něco k HARAŠENÍ: Měli jsme na pracovišti ženu, která až do odchodu do důchodu (před asi 8 lety) vždy, snad pro pobavení všech, chlapy tzv. vybírala (chytla je celou rukou zespodu otevřenou dlaní za přirození a stiskla). Postavení, věk ani rasa nehrála roli, vybrala docela klidně každého, pokud si nedal pozor. Nebyla přitom dementní ani nymfomanka, a myslím ani nijak úchylná, i když to takhle tak vypadá. A za život odvedla, a pokud vím i nyní odvádí, obrovský a užitečný kus práce. Nejzajímavější byly reakce arabských stážistů! To bylo také harašení. A přesto jsme nezaložili žádný odbojový svaz, nedali to k soudu, nezaložili www. stránku, a klidně jsem jí přesto řekl své.

.
ODPOVĚDĚT

 


 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT