- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
DISKUSE

Online diskuse probíhá k tématům ve vyznačených rubrikách. Máte-li tip na nové téma k debatě, napište nám do redakce@feminismus.cz.

Změny systému rodičovského příspěvku

V médiích probíhají diskuse o plánované reformě systému mateřské a rodičovské dovolené. Vzhledem k tomu, že stále probíhají jednání, nejsou k dispozici zcela konkrétní a ověřené informace, především pokud jde o konkrétní výši rodičovského příspěvku, jehož se má změna týkat. Podle všeho by ale měla být situace následující: MPSV chce zavést systém tzv. více rychlostní rodičovské dovolené. Rodič si bude moct zvolit, zda bude čerpat rodičovský příspěvek do dvou, tří nebo čtyř let věku dítěte. Podle zvolené doby se bude odvíjet i výše příspěvku. Stávajících cca 7 500 Kč budou dostávat ti rodiče, kteří budou celodenně pečovat o dítě do tří let. Ti, co zvolí dvouleté čerpání, budou dostávat vyšší měsíční příspěvek (cca 11 000 Kč), v celkovém objemu by ale od státu měli dostat jen 80 % toho, co rodiče, kteří vyberou čerpání tříleté. Stejně tak ti, co budou čerpat po čtyři roky, dostanou v souhrnu opět 80 %, ale měsíční dávky budou samozřejmě nejnižší (cca 3 500,- Kč). Tato reforma má být podpořena opatřeními podporující flexibilní formy práce a současně zlepšení systému zařízení péče o malé děti.

A jaké jsou argumenty pro zavedení tohoto systému?

Systém by měl reflektovat potřeby rodičů, kteří chtějí zůstat s dítětem doma co nejdéle, a zároveň podpořit ty, kteří se chtějí co nejdříve vrátit zpět na trh práce, aniž by při tom přišli o nárok na objem peněz, který budou dostávat ti, co doma zůstanou déle (z administrativních důvodů bude ovšem jejich rozhodnutí závazné a přehodnotit jej budou moct pouze jednou).

Jinými slovy se stát snaží zatraktivnit dřívější návrat rodičů zpět do pracovního procesu - čím kratší doba mimo zaměstnání, tím snazší bývá se do práce vrátit. Zároveň ale zůstane zachována možnost zůstat doma, tak jak u nás bývá obvyklé.

Můžeme také očekávat, že kratší, ale finančně výhodnější rodičovská dovolená by se mohla stát atraktivnější i pro muže.

Možnost snížení doby rodičovské dovolené za finanční kompenzaci má v neposlední řadě reflektovat situaci v ostatních evropských zemích, především na západ a na sever od nás, kde je rodičovská dovolená výrazně kratší než u nás.

A argumenty proti?

Přestože se doba, kdy rodič celodenně pečuje o malé dítě, nazývá dovolená, o žádné volno nejde, naopak dalo by se říci, že je to práce na plný úvazek a podle toho by měla být oceněna, a to po celou dobu jejího čerpání.



datum: 9. 9. 2007    autor: Lenka Petrlíková Mašková
skromný názor
Milý Krystalický falokrate :-), souhlasím s tebou, že doba, kdy se rodiče věnují dětem je už tak malá a že zvláště v prvních letech je velmi důležitá - to je pro mě obhajobou toho, aby rodiče byli s dítětem déle doma a nefrkli ho ve 2 letech do jeslí (jak říká Matějček - jesle jsou zařízením pro rodiče, děti by si je sami nevymyslely). Přesně ten způsob, který popisuješ, v praxi uplatňuji - manžel je s dcerou 1 den v týdnu po celý den (od jejího roku) a je to opravdu skvělé. Jednak neztrácím kontakt se svojí prací, jednak přijdu mezi dospělé a můžu také dělat věci jinak (bez ohledu na dítě - třeba si dát kořeněné jídlo :-). Jen se bráním označení, že "péče o dítě je ženská práce". Dítě potřebuje oba rodiče, jako to "minimum" vidím, že otec se stará o dítě 1x týdně, proč by to nemohlo být půl na půl? (možnost dvou zkrácených úvazků) Otcové jsou přece báječní (a dítě to přece potřebuje poznat na vlastní kůži - ne jen z vyprávění :-). Samozřejmě můžeme polemizovat, v čem jsou ženy (ale i muži) nezastupitelní, ale podle mě je potřeba poznat jak přístup muže, tak ženy - neboť (snad) až děti vyrostou, nebudou potkávat jen samé ženy nebo jen samé muže..
ODPOVĚDĚT

 


 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT