- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
DISKUSE

Online diskuse probíhá k tématům ve vyznačených rubrikách. Máte-li tip na nové téma k debatě, napište nám do redakce@feminismus.cz.

Změny systému rodičovského příspěvku

V médiích probíhají diskuse o plánované reformě systému mateřské a rodičovské dovolené. Vzhledem k tomu, že stále probíhají jednání, nejsou k dispozici zcela konkrétní a ověřené informace, především pokud jde o konkrétní výši rodičovského příspěvku, jehož se má změna týkat. Podle všeho by ale měla být situace následující: MPSV chce zavést systém tzv. více rychlostní rodičovské dovolené. Rodič si bude moct zvolit, zda bude čerpat rodičovský příspěvek do dvou, tří nebo čtyř let věku dítěte. Podle zvolené doby se bude odvíjet i výše příspěvku. Stávajících cca 7 500 Kč budou dostávat ti rodiče, kteří budou celodenně pečovat o dítě do tří let. Ti, co zvolí dvouleté čerpání, budou dostávat vyšší měsíční příspěvek (cca 11 000 Kč), v celkovém objemu by ale od státu měli dostat jen 80 % toho, co rodiče, kteří vyberou čerpání tříleté. Stejně tak ti, co budou čerpat po čtyři roky, dostanou v souhrnu opět 80 %, ale měsíční dávky budou samozřejmě nejnižší (cca 3 500,- Kč). Tato reforma má být podpořena opatřeními podporující flexibilní formy práce a současně zlepšení systému zařízení péče o malé děti.

A jaké jsou argumenty pro zavedení tohoto systému?

Systém by měl reflektovat potřeby rodičů, kteří chtějí zůstat s dítětem doma co nejdéle, a zároveň podpořit ty, kteří se chtějí co nejdříve vrátit zpět na trh práce, aniž by při tom přišli o nárok na objem peněz, který budou dostávat ti, co doma zůstanou déle (z administrativních důvodů bude ovšem jejich rozhodnutí závazné a přehodnotit jej budou moct pouze jednou).

Jinými slovy se stát snaží zatraktivnit dřívější návrat rodičů zpět do pracovního procesu - čím kratší doba mimo zaměstnání, tím snazší bývá se do práce vrátit. Zároveň ale zůstane zachována možnost zůstat doma, tak jak u nás bývá obvyklé.

Můžeme také očekávat, že kratší, ale finančně výhodnější rodičovská dovolená by se mohla stát atraktivnější i pro muže.

Možnost snížení doby rodičovské dovolené za finanční kompenzaci má v neposlední řadě reflektovat situaci v ostatních evropských zemích, především na západ a na sever od nás, kde je rodičovská dovolená výrazně kratší než u nás.

A argumenty proti?

Přestože se doba, kdy rodič celodenně pečuje o malé dítě, nazývá dovolená, o žádné volno nejde, naopak dalo by se říci, že je to práce na plný úvazek a podle toho by měla být oceněna, a to po celou dobu jejího čerpání.



datum: 5. 6. 2007    autor: Lenka Petrlíková Mašková
Návrh pana Nečase o změnách systému rodičovského příspěvku
přiznám se, že ve všem nemám úplně jasno a proto bych uvítala širší diskuzi.
V současné době je můj názor (nekonfrontovaný s okolím) takovýto:

- rodičovský příspěvek, který se zvedl od ledna 2007 z cca 3.500 Kč na cca 7.500 Kč je konečně adekvátnějším ohodnocením práce osoby pečující o dítě (zpravidla i vč.
domácnosti) - ženy nebo muže
(což je z mého feministického pohledu jedině dobře a mělo by být zachováno)

- podle návrhu pana Nečase mám pocit, že pečující osoba (žena nebo muž na rodičovské
dovolené) jsou oceňovány podle toho, čím dříve dítě předají do cizí péče a vrátí se naplno do práce (budu-li doma 2 roky, budu mít cca 11 tisíc, budu-li doma 4 roky, budu mít jen cca 3500 Kč).

- toto považuji za nebezpečné, protože to devalvuje hodnotu práce v domácnosti (ta je přece stejná, bez ohledu na to, jak dlouho jsem doma - nebo se v návrhu vychází z toho, že se starám o dítě tím hůře, čím déle to dělám ? v práci to bývá zpravidla opačně
- potřeba zapracování :-)

- samotná delší rodičovská dovolená mi nepřijde jako překážka pro návrat do práce.
Překážkou pro návrat do práce je to, nemůžu-li během rodičovské se pozvolna zapojovat do pracovního procesu a slaďovat rodinný a pracovní život. Takže z feministického pohledu (z pohledu výhodnosti pro rodinu, kde jsou rovnocenní partneři) vidím jako důležitější podporu možnosti práce pečující osoby - zkrácené úvazky pro oba rodiče, práce z domova (ideální, když dítě spí), možnost dávat dítě na část dne do školky (jak je to nyní).
Větší trauma pro všechny vidím právě v násilném přechodu ze stavu "rodičovské dovolené" do "plného úvazku" - ať už ve dvou, třech nebo 4 letech.

- nemyslím si, že když rodina bude mít 1 příjem + 7500 Kč pro osobu pečující o dítě, bude to brát jako dobrý byznys a bude plodit jedno dítě za druhým, aby mohla dále čerpat tuto "mzdu". Každá rodina nese řadu nákladů s péčí o potomka/y (někdo spočítal, že za celý život dítěte do jde přes milión - běžné výdaje). Samozřejmě už slyším argumenty o sociálně slabých rodinách, pro které je to už takhle výhodné - ale to se dá ošetřit třeba podmínkou předchozího zaměstnání osoby čerpající rodičovský příspěvek nebo nemusí být rodičovský příspěvek plošný (ale mít třeba složku minimální - 3500 Kč - a druhou podle výše předchozího příjmu) - to by bylo potřeba ale ještě promyslet..
ODPOVĚDĚT

 


 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT