|
|
|
DISKUSE
Online diskuse probíhá k tématům ve vyznačených rubrikách. Máte-li
tip na nové téma k debatě, napište nám do redakce@feminismus.cz.
Změny systému rodičovského příspěvku
V médiích probíhají diskuse o plánované reformě systému mateřské a rodičovské dovolené. Vzhledem k tomu, že stále probíhají jednání, nejsou k dispozici zcela konkrétní a ověřené informace, především pokud jde o konkrétní výši rodičovského příspěvku, jehož se má změna týkat. Podle všeho by ale měla být situace následující: MPSV chce zavést systém tzv. více rychlostní rodičovské dovolené. Rodič si bude moct zvolit, zda bude čerpat rodičovský příspěvek do dvou, tří nebo čtyř let věku dítěte. Podle zvolené doby se bude odvíjet i výše příspěvku. Stávajících cca 7 500 Kč budou dostávat ti rodiče, kteří budou celodenně pečovat o dítě do tří let. Ti, co zvolí dvouleté čerpání, budou dostávat vyšší měsíční příspěvek (cca 11 000 Kč), v celkovém objemu by ale od státu měli dostat jen 80 % toho, co rodiče, kteří vyberou čerpání tříleté. Stejně tak ti, co budou čerpat po čtyři roky, dostanou v souhrnu opět 80 %, ale měsíční dávky budou samozřejmě nejnižší (cca 3 500,- Kč). Tato reforma má být podpořena opatřeními podporující flexibilní formy práce a současně zlepšení systému zařízení péče o malé děti.
A jaké jsou argumenty pro zavedení tohoto systému?
Systém by měl reflektovat potřeby rodičů, kteří chtějí zůstat s dítětem doma co nejdéle, a zároveň podpořit ty, kteří se chtějí co nejdříve vrátit zpět na trh práce, aniž by při tom přišli o nárok na objem peněz, který budou dostávat ti, co doma zůstanou déle (z administrativních důvodů bude ovšem jejich rozhodnutí závazné a přehodnotit jej budou moct pouze jednou).
Jinými slovy se stát snaží zatraktivnit dřívější návrat rodičů zpět do pracovního procesu - čím kratší doba mimo zaměstnání, tím snazší bývá se do práce vrátit. Zároveň ale zůstane zachována možnost zůstat doma, tak jak u nás bývá obvyklé.
Můžeme také očekávat, že kratší, ale finančně výhodnější rodičovská dovolená by se mohla stát atraktivnější i pro muže.
Možnost snížení doby rodičovské dovolené za finanční kompenzaci má v neposlední řadě reflektovat situaci v ostatních evropských zemích, především na západ a na sever od nás, kde je rodičovská dovolená výrazně kratší než u nás.
A argumenty proti?
Přestože se doba, kdy rodič celodenně pečuje o malé dítě, nazývá dovolená, o žádné volno nejde, naopak dalo by se říci, že je to práce na plný úvazek a podle toho by měla být oceněna, a to po celou dobu jejího čerpání.
datum:
23. 4. 2008 autor:
Adamus
Porovnání dvou (Mateřská-inv.důchod) |
Dobrý den,
Pracuji již 5 let jako pečovatel o lidi se zdravotním postižením u jedné neziskové organizace (občanského sdružení) ve městě Kladně.
Za tuto dobu se mnohé změnilo.Mám na mysli různé zákony o finanční státní podpoře vozíčkářů.Myslím si že stojí za zmínku porovnat dvě životní situace,a to finanční život vozíčkáře a finanční život Matky s dítětem na mateřské.
V listopadu 2007 se mi narodil syn.Má přítelkyně je tedy nyní na mateřské dovolené. 7206,- Kč měsíčně.
Když vezmete v potaz ceny nájemného,dětské výživy,lékařské prohlídky,léky,očkování,oblečení atd. je 7206,- Kč směšná částka
Za půl roku náklady byli VELMI zhruba kolem 70000,- Kč a to nájemné platí nízké za městský byt v centru.Neumím si představit podnájem za 8000,- až 10000,- Kč měsíčně což je asi standart na Kladenské byty.Práce na mateřské dovolené se opravdu těžce shání,v podstatě je to nereálné.
Před několika lety pan X skočil do vody a následkem nárazu pod vodní hladinou ochrnul.Již před 5ti lety když jsem nastupoval do zaměstnání jsem si nemohl nevšimnout finanční situace některých lidí se zdravotním postižením.Byla znatelně lepší než u matky na mateřské dovolené (porovnával jsem s příbuznou).V současnosti je rozdíl ještě vetší a to díky státním příspěvkům v podstatě na vše.
Pan X má zhruba měsíční výdaje za pečovatelskou službu okolo 3000,- měsíčně za obživu a nápoje nedá víc než 800,- až 1000,- Kč měsíčně nájemné platí nízké jelikož je i on v městském bytě a jeho příjmy jsou opravdu znatelně rozdílné.
1. Státní příspěvek na asistenční služby 8000,- až 11000,- měsíčně (dle postižení).
2. Invalidní důchod dle sazeb (okolo 9000,- Kč měsíčně)
3. Statní příspěvek zaměstnavateli invalidních důchodců,za jeden měsíc si tak vozíčkář k oběma předchozím příjmům vydělá okolo 9000,- Kč za pracovní činnost která by se dala přirovnat k práci Plavčíka v prosinci na nekrytém plaveckém bazénu.
Celkový příjem tak činí cca 26000,- Kč,oproti 7206,- Kč je to vcelku slušný rozdíl.
Vezmete-li variantu vozíčkáře s dítětem pak si částky v předchozím článku zdvojnásobte,vetšinou totiž rodiče tvoří dva vozíčkáři.Ještě jsem neviděl vozíčkáře který by nemohl dítě zabezpečit stejně tak jako nemůže mnoho matek na mateřské dovolené.
Do stručného popisu Finanční situace pana X nebyli započítány ještě některé příspěvky,a to 9000,- Kč ročně na Pohonné hmoty,
cca 80000,- Kč každých 5 let na Osobní automobil, 600,- Kč měsíčně (OSSZ) a určitě by se ještě něco našlo.
Jistě je úraz s následným ochrnutím celoživotní vzpomínkou stejně ale jako je narození dítěte a péče o něj
Udaje o částkách jsou orientační ale přibližující se skutečnosti. ODPOVĚDĚT
|
|
|
|
|
|