 |
|
 |
Socioložka a publicistka Jiřina Šiklová se v polovině 60. let podílela na obnovení katedry sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde poté přednášela i publikovala. Na podzim 1967 se začala politicky angažovat; podílela se i na Pražském jaru. V rámci normalizace byla po 21. srpnu 1968 z univerzity propuštěna. Působila pak jako sociální pracovnice na gerontologickém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze a zároveň pod různými jmény publikovala. Spolupracovala na tajném přijímaní publikací a knih vydaných v exilu; v květnu 1981 byla zatčena a rok vězněna. Od roku 2000 znovu působí na Filozofické fakultě, kde založila a po léta vedla katedru sociální práce. V roce 1991 stála u zrodu Nadace Gender Studies, z níž vzniklo Gender Studies, o.p.s. Publikovala v českých i zahraničních odborných časopisech, je autorkou řady knižních titulů - například nedávno vyšlého Deníku staré paní.
V současnosti se Jiřina Šiklová jako předsedkyně správní rady Gender Studies, o.p.s. podílí na projektu "Zvýšení politické participace žen ve volbách do krajských zastupitelstev na podzim roku 2004". Proto jsme jí položily několik otázek. 
Ministerstvo vnitra vypracovalo návrh věcného záměru zákona o regulaci prostituce. Redakce Feminismus.cz položila několik otázek na toto téma Kláře Skřivánkové, zaměstnané v organizaci La Strada o.p.s., která se zaměřuje na prevenci obchodu se ženami a podporu obětí obchodu se ženami. 
Čro 6, 10.8.2004, Hovory na bělidle, 19,30 až 20,00
Živá rozhlasová debata o rovných příležitostech žen a mužů a věcech souvisejících. Tentokrát o registrovaném partnerství z genderového úhlu pohledu. Hosté: mluvčí Gay a lesbické ligy Tereza Kodíčková, socioložka PhDr. Kateřina Nedbálková Ph.D.
Moderují Jana Šmídová a Kateřina Krejčí.
Evropská směrnice pro porodní asistentky
Ve sbírce zákonů vyšla nová vyhláška o činnostech nelékařských zdravotnických pracovníků, podle které jsou všechny činnosti, porodní asistentky oprávněny vykonávat v souladu s evropskou směrnicí tzn. samostatně bez indikace lékaře! Je to velký pokrok, když si uvědomíme, že ještě před půl rokem tehdejší ministryně MUDr.Součková a ředitelka odboru ošetřovatelství PHDr.Kohoutová byly zásadně proti tomu. Avšak je to jen první krůček. Nyní existuje legislativní chaos, protože tato vyhláška je v rozporu se zákonem o nelékařských povoláních, zákonem o veřejném zdravotním pojištění a vyhláškou, kterou se vydává seznam zdravotních výkonů.
Květa Halanová je od roku 1998 starostkou města Jílové u Prahy. Nejdříve kandidovala jako nestraník za ODS, pak na kandidátce Nezávislí Jílovska. V současnosti působí krátce v hnutí SNK sdružení nezávislých. V městském zastupitelstvu čítajícím 15 členů jsou celkem 3 ženy.
Je jednou z několika set političek, které na místní úrovni dělají nemožné, často i bez ambic vstoupit do vyšší politiky a přinést do ní dlouholeté zkušenosti z práce v „terénu“. Ty mnozí současní političtí představitelé České republiky výrazně postrádají.
Květa Halanová se pokusí uspět v letošních volbách do krajů a alespoň trochu pozměnit tvář krajské politiky. 
Jiří D. podle policie pět let fyzicky týral svou manželku. Přesto nebyl stíhán, protože jeho žena k tomu nedala souhlas. Teď se všechno mění. Poté, co ji letos v červenci zbil kovovou tyčí, byl obviněn z domácího násilí, tedy z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě.

Každý rok je vykonaných vyše 20 miliónov nelegálnych interrupcií v zlých podmienkach a ročne tak podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera okolo 100.000 žien.

Parlament prijal zákon o náhradnom výživnom. Fakt, ktorý s radosťou prijali všetky spolky a združenia zaoberajúce sa problematikou neúplných rodín, alebo žien. Všetky sa už totiž aspoň raz stretli s fenoménom nevymožiteľného výživného.

[ Radio Praha] - Zhruba za čtyři týdny týdnů by v africkém Zimbabwe měla začít pracovat česká pojízdná klinika na pomoc lidem nakaženým virem HIV. O její vznik se zasloužilo občanské sdružení Rozkoš bez rizika, český stát na ni v rámci rozvojové spolupráce uvolnil finanční prostředky ve výši 2,8 mil. korun. Po zavedení a zaškolení afrického personálu by za několik měsíců měla kliniku převzít do své péče africká ženská organizace Gwapa. 
3.8. HOVORY NA BĚLIDLE, Čro 6 v 19,30 až 20,00
Živá rozhlasová debata o problematice rovných příležitostí a věcech souvisejících, tentokrát s pracovnicemi organizace LA STRADA Klárou Skřivánkovou a Petrou Kubálkovou. Téma: Obchod s lidmi, zejména s ženami a dětmi. Moderují Jana Šmídová a Kateřina Krejčí.
|
|
|
 |