 |
|
 |
Evropská komise narozdíl od našich zamrzlých politických způsobů snad již začíná chápat, že při řešení sociálních problémů se bez znalosti názorů tzv. Grassroots („těch dole“) neobejde. Možná i proto podpořila unikátní projekt Evropské kontaktní skupiny v ČR, který umožnil setkání žen z etnických menšin žijících v Evropě s ženami z nevládních organizací na mezinárodním semináři v Kostelci nad Černými Lesy (20.4. – 24.4. 2005), z něhož má vzejít memorandum o dodržování lidských práv v EU. 
Nestává se příliš často, že by u nás vznikl dokument, který by svou perspektivou dalece překračoval hranice této země. Film Martina Marečka nazvaný Zdroj, uvedený v premiéře na festivalu Jeden svět, zahleděnost české kotliny překonává hned ve dvojím smyslu – prostorovém a mentálním. Režisér se rozhodl zpracovat téma porušování lidských práv ve vzdáleném Ázerbájdžánu, o němž je přesvědčen, že je děsivě blízké 
[ BBC] - Desetitisíce nezletilých dívek jsou nuceny sloužit proti své vůli různým ozbrojeným skupinám, uvádí to zpráva charitativní organizace Save The Children. Organizace vyzvala mezinárodní společenství k urychlenému zásahu.

Do letošního Projektu 100 byl zařazen i film v britsko-francouzské-novozélandské koprodukci Vera Drake – žena dvou tváří zabývající se problematikou interrupcí. I když je děj filmu situován do Londýna roku 1950, jedná se o téma, které je pro svou závažnost aktuální i v současné době. 
Otevřená společnost, o.p.s. je řešitelem projektu Prolomit Vlny v rámci druhého kola Iniciativy Equal Evropského sociálního fondu. Projekt se zabývá nerovnostmi mezi ženami a muži na trhu práce a bude realizován koalicí ProEquality, jejímž cílem je vytvoření think-tanku - nezávislé platformy pro efektivní řešení problematiky genderových nerovností; platformy vytvářející, shromažďující a distribuující know-how v oblasti rovného zacházení s muži a ženami na pracovním trhu. 
Poctu mateřství vyhlásila česká veřejnost v posledních letech na Den matek 8.května. Přáníčka, dárečky a oslavy se přesunuly z 8.března (Mezinárodního dne žen) z veřejnosti do soukromí a svátek je zaměřen pouze na ty ženy, které již porodily alespoň jedno dítě. 
[ Britské listy] - Totalitní slogan padesátých let naháněl hrůzu a děsil zaměstnance příslušných věkových kategorií, kteří se z kádrových důvodů necítili nejlíp. Jeho druhá polovina totiž neupřesňuje, o která místa půjde. Byla i taková, z nichž se člověk už nevracel domů denně, ale po letech, vrátil-li se kdy vůbec. Například zaměstnanci výsadkových podniků chodili ráno s hrůzou do práce, jestli na jejich stole neleží bílá obálka s oznámením vyhazovu, samozřejmě nezdůvodněného.
Nový dokumentární film Válka v paměti žen, vzniklý z iniciativy Gender Studies, o.p.s. k 60. výročí konce II. světové války, bude mít premiéru na ČT 2 dne 22.5. 2005 ve 20.hod.
Je s podivem, že v množství dosud vzniklých vzpomínkových pořadů a dokumentárních filmů o II. světové válce bylo ženám dáno tak málo prostoru. Přitom je zřejmé, že ženy díky své odlišné sociální a společenské roli válku prožívaly jinak a vzpomínají na ni jinak než muži. 
Gender Studies, o. p. s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici finanční manažer/finanční manažerka pro tříletý projekt financovaný z programu EU EQUAL. Předpokládané zahájení projektu 1. července 2005. 
V pátek 6. května od 15.00 (do 15.50) bude na knižním veletrhu Svět knihy na Výstavišti v Průmyslovém paláci (Komorní sál - pravé křídlo - balkon) představena kniha Závoj a džíny o ženách v islámském světě od Magdalény Frouzové. 
|
|
|
 |