 |
|
 |
[ Econnect] - Všechny živé organismy jsou neustále ovládány vnitřním časem. Právě výzkumu biorytmů se už několik desetiletí intenzivně věnuje světově uznávaná odbornice, profesorka Helena Illnerová, která také až do loňského roku stála v čele Akademie věd České republiky. Jak se změnil její život poté, co odešla z funkce "první dámy" české vědy? "On se ten život zase až tak nezměnil. Spousta závazků z dob minulých přetrvává, například určitá reprezentace. Mám samozřejmě trochu víc času číst odbornou literaturu, mám trochu víc času na přípravu přednášek a také na psaní manuskriptů. Na můj vkus je ale ten čas stále ještě moc naplněn. Měla bych spíše radost, kdybychom mohla jít občas na výstavu nebo do divadla. K tomu zatím nedochází."
Kampaň proti využívání vaječných buněk pro biotechnický výzkum
Na adrese www.handsoffourovaries.com máte možnost podepsat petici, která vyjadřuje nesouhlas s využíváním vaječných buněk v biotechnickém výzkumu a pro klonování. Iniciátoři a iniciátorky této kampaně upozorňují, že neznáme veškeré dopady tohoto typu výzkumu a v současnosti nejsme schopni si představit všechny typy rizika. Jedním z cílů této petice je zahájit seriózní diskuzi na toto téma.
proFem o.p.s. pořádá rekvalifikační kurzy "Mosty pro ženy" určené ženám - obětem domácího násilí a obchodování se ženami. Pro tyto kurzy vypisujeme výběrové řízení na dodávku lektorské činnosti informační části. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Marie Brandalíková moderovala na přelomu ledna a února většinu kulatých stolů se zástupci zaměstnavatelů a úřadů práce v několika moravských krajích, kde působí její "domovská" vzdělávací instituce Marlin B&V s.r.o.. Všechny se odehrály na úvod projektu Slunečnice, v němž Gender Studies, o.p.s. působí jako partnerská organizace. Pro paní Brandalíkovou byla její pozice v břeclavské pobočce firmy a účast v projektu něčím novým - donedávna totiž pracovala na úřadu práce. Na obou stranách - té nové související s celoživotním vzděláváním i předcházející - měla příležitost setkat se s uchazeči o pracovní místo, ženami i muži různého věku, vzdělání či zkušeností.
Vzhledem k tomu, že v našich dlouhých rozhovorech velice zajímavě reflektovala řadu souvislostí, požádala jsem ji o její vlastní názor a odpovědi na otázky týkající se úzce tématu tohoto Zpravodaje. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - První příležitost setkat se s ambasadorkou Jihoafrické republiky N. Q. Dube jsem měla na konferenci pořádané na podzim 2005 CMC Graduate School of Business v sídle České národní banky. Konference se zúčastnila celá řada zajímavých žen, z nichž některé byly historicky prvními ženami na své pozici - jako členka bankovní rady ČNB, Michaela Erbenová. Vrátily se z úspěšného působení v zahraničí, aby v České republice zahájily novou "éru" života jako paní Magdalena Souček z Ernst & Young, nebo Mercedes Erra z Euro RSCG Worldwide, která dokazuje, že je možné zvládnout náročnou kariéru i rodinné povinnosti - chtějí-li to oba partneři.
Paní velvyslankyně Nomsa Qhamkile Dube mi ale utkvěla v paměti z jiného důvodu -bezprostředností, zájmem o aktivity Gender Studies, o.p.s. a jednoduchým oslovením: "Musíme se sejít!" To se také stalo. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Před nedávnem se v Brně konal mezinárodní seminář s názvem "Přínos žen pro podniky". Pořádali ho Centrum pro rodinu a sociální péči Brno a Národní centrum pro rodinu ve spolupráci s Úřadem práce Brno-Venkov a Moravskou asociací podnikatelek a manažerek. Seminář byl realizován v rámci projektu Centra pro rodinu a sociální péči "Moje zaměstnání je v mých rukou", který se snaží o posílení sebeúcty žen vracejících se na trh práce po mateřské dovolené a o sladění rodinných a profesních přání. Uvedený projekt probíhá na území České republiky od roku 2005 paralelně v osmi Centrech pro rodinu. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Z pohledu vývoje a stavu zaměstnanosti vedoucích a řídících pracovníků (manažerů) došlo jak u mužů, tak i u žen k největšímu navýšení počtu pracovních míst. Kvantitativní změny v participaci žen na řízení jsou v porovnání se situací u mužů sice výrazně vyšší, ale podíl žen v této skupině zůstává nízký; ženy tvoří asi čtvrtinu všech vedoucích a řídících pracovníků. Ženy - manažerky sice svoje zastoupení v rámci řídícího podnikového aparátu na jedné straně kontinuálně dynamicky zvyšují, nadále zde ale nacházejí pracovní uplatnění méně než muži, genderový rozdíl v zastoupení této kvalifikační skupiny se v čase snižuje pouze velmi pozvolně. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem ] - Německý projekt "arbeitsmarkt50.de" usiluje o zvyšování pracovních možností starších osob v regionu Wilhelmshaven-Friesland, délka trvání projektu je od 1.9.2005 - 31.8.2006. Jedná se o jeden ze 60 projektů, které jsou součástí souhrnného projektu Spolkového ministerstva práce a sociálních věcí realizovaných Volkshochschule ve Wilhelmshaven v Dolním Sasku. V ČR v podstatě nemáme srovnatelnou vzdělávací instituci jako je Volkhochschule (Lidová univerzita), která v Německu poskytuje nabídku různých kurzů pro dospělé, rekvalifikací, jazykových kurzů a dalších možností studia. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Konference Genderové aspekty společenské zodpovědnosti firem aneb Kde jsme a kde bychom chtěli/-y být předchází dalšímu kolu Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže a zaměří se na konkrétní přístupy politiky rovných příležitostí, které firmy působící v ČR realizují, a na formy podpory slaďování rodinného a pracovního života poskytované firmami působícími v České republice. Konference se uskuteční dne 20. dubna 2006 v Městské knihovně v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha 1. Další informace naleznete na http://www.rovneprilezitosti.ecn.cz 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem ] - Jaká je situace ve Španělsku v oblasti rovných příležitosti pro ženy a muže na trhu práce, měly možnost na konci ledna 2006 poznat zástupkyně českého projektu EU EQUAL "Půl na půl", který realizuje Gender Studies, o.p.s. ve spolupráci s řadou partnerských organizací. Rovné příležitosti pro ženy a muže a především programy pro slaďování rodinného a pracovního života jsou pro současné Španělsko velkou výzvou. Pracující ženy tvoří většinu zaměstnaných na dobu určitou a velká část z nich čeká s rozhodnutím porodit dítě na dobu, kdy budou mít stálou práci. Situaci rodin ztěžuje také pracovní doba, která končí v pozdních večerních hodinách. 
|
|
|
 |