 |
|
 |
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Výzkumné šetření je součástí partnerského projektu "Půl na půl - rovné příležitosti pro ženy a muže". Tento program se zaměřuje na boj s diskriminací na trhu práce a podporu znevýhodněných sociálních skupin při začleňování do pracovního života. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem EU a státním rozpočtem České republiky. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Informační balíčky, které publikuje Gender Studies, o.p.s., mají za cíl přehledně prezentovat téma v co nejširší a nejpřehlednější formě. Zaměřujeme se na nejpalčivější problémy žen a mužů na trhu práce v České republice jako je sexuální obtěžování, vyšší míra nezaměstnanosti, zejména dlouhodobé, nižší kariérové šance, příjmová nerovnost a segregace ženské a mužské pracovní síly do různých odvětví národního hospodářství. Sexuální obtěžování je téma informačního balíčku, který si jako první v plném znění můžete stáhnout z webových stránek www.rovneprilezitosti.cz. 
[ Žába na prameni, o.s.] - Kolem čtyřiceti lidí se sešlo v pátek 21. dubna ve zbraslavské základní škole na prvním semináři vzdělávacího modulu Rovné příležitosti v pedagogické praxi. Jeho téma shrnuje otázka: „Jak se stáváme ženami a muži?“ Hlavní důraz přitom spočívá právě na slově „stáváme“, které zároveň vypovídá o hlavním směřování semináře: společně s vyučujícími jsme odhalovali, co na našem ženství a mužství je biologicky dané, a co jsme získali až během života. Společně jsme začali hledat cesty, jak genderově citlivě jednat, komunikovat a vychovávat a jak se otevírat problematice gender a rovných příležitostí. 
V uplynulých dnech se rozvinula diskuse zaměřená na genderově velmi stereotypní reklamní spot firmy Vodafone. V rámci této diskuse se objevil paradox: původní firma Oskar Mobil získala 3.-4. místo v Soutěži o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v České republice. Koordinační tým této soutěže cítí za povinnost se k této skutečnosti vyjádřit. 
Občanské sdružení Šance pro společnost odstartovalo projekt „Propagace rovnosti šancí mužů a žen prostřednictvím médií“, jehož je Gender Studies partnerem. Projekt získal finanční podporu z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR a jeho realizace je naplánována do července 2007. 
Jak poznám diskriminaci? Jaké otázky zaměstnavatel smí a nesmí položit u přijímacího pohovoru? Kde na pracovišti končí legrace a začíná obtěžování? Co je spravedlivá odměna za práci? Máte-li chuť diskutovat a hledat odpovědi na tyto a jiné otázky, související s problematikou postavení žen a mužů v pracovněprávních vztazích, prožijte s námi čtyři dny na kurzu „Gender a právo. Ženy a muži na trhu práce.“ 
Zveme Vás 25.dubna od 18hod. na besedu spojenou s promítáním filmu o psychické podpoře při porodu a práci duly" . Besedu povedou Ing. Míla Kramná a Mgr. Vlasta Jirásková - duly, spoluzakladatelky České asociace dul a členky jejího výboru. 
Gender Studies,o.p.s. a Městská knihovna v Praze si Vás dovolují pozvat na přednášku na téma Mýtus krásy. Vidíme je denně kolem sebe – krásné, štíhlé ženy s dokonalými účasy a make-upem, bez celulitidy a s bezchybně hladkýma nohama... Mýtus krásy produkuje živé i neživé vzory dokonalých žen i mužů, kterými nás zahrnují zejména média. Přednášet bude Iva Baslarová z Fakulty sociálních studií MU Brno. Přednáška se uskuteční 2. května 2006 od 19 hod. v malém sále Městské knihovny v Praze, Mariánské nám.1, Praha 1. Cena vstupenky: 30, - Kč. 
[ Národního kontaktního centra – ženy a věda] - Rády bychom Vás informovaly o konání „studentského fóra“ - setkání studujících zajímajících se o genderová studia, které volně navazuje na
cyklus seminářů Bod zlomu. Setkání organizuje NKC – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR a uskuteční se
21.4. od 11 do cca. 14 hodin v prostorech Národního kontaktního centra – ženy a věda, Husova 7, Praha 1. 
[ 13.4.2006, Alice Červinková a Magdalena Górska, NKC – ženy a věda ]
V dubnovém zpravodaji Vám představíme Národní rozvojový plán (NRP) pro Českou republiku na léta 2007-2013. Co vlastně národní rozvojový plán představuje? Je to strategický dokument pro budoucí realizaci programů strukturálních fondů EU v regionech ČR. My se samozřejmě zaměříme na to, jakým způsobem jsou do programu zakomponovány rovné příležitosti žen a mužů a rovné příležitosti obecně.
|
|
|
 |