 |
|
 |
[ Prezidentka.cz] - Ředitelka Gender Studies Alena Králíkové společně se zástupci Ligy lidských práv a European Roma Rights Centre se od 13. do 19. srpna 2006 zúčastní zasedání Výboru CEDAW OSN v New Yorku. Hovořit bude o porušování lidských práv v ČR. „Zaměřím se zejména na oblast institucionálních mechanismů v oblasti rovných příležitostí žen a mužů v ČR, nejen na národní, ale také regionální úrovni, kde tato politika není až na výjimky vůbec řešena a zohledněna v jakýchkoli plánech. Zároveň budu se členy Výboru CEDAW hovořit o genderových aspektech ekonomiky ČR, účasti žen a mužů na trhu práce a podmínkách slaďování osobního, respektive rodinného, a pracovního života, včetně rodinné a sociální politiky státu. Zohledním také úroveň politické participace žen a mužů a opatření ke zvýšení účasti žen na rozhodovacích pozicích, které česká vláda dosud nepřijala. Budu vycházet ze zjištění a praxe Gender Studies a organizací, s nimiž úzce spolupracujeme na národní, mezinárodní i místní úrovni,“ řekla GITĚ.
[ Evropská kontaktní skupina v ČR, o.s.] - Jedná se o práci na zkrácený pracovní úvazek (10/40) od září 2006 do dubna 2007. Práce spočívá ve vyhledávaní a shromaždovaní informací o nových grantech, dotacích a výběrových řízeních v oblasti rovných příležitostí, trhu práce a sociálního vyloučení, komunikaci s poskytovateli dotací/grantů, prohlížení databází neziskových organizací, zpracování synopsí o finančních zdrojích, samostatná práce na internetu atd. 
3 mladé české vědkyně (do 35 let) mohou letos získat stipendium na svůj výzkum, každá ve výši 180 000 Kč, a to díky projektu Ženy ve vědě, kterým se český l'Oreal ve spolupráci s českou Akademií věd přihlásil k celosvětovému projektu UNESCO. Uzávěrka přihlášek je 31.10. Více na www.prozenyvevede.cz.
Cílem soutěže je upozornit veřejnost na sexistické a genderově stereotypní vyjádření redaktorek a redaktorů různých médií (v televizi, novinách, časopisech, rozhlasu atd.), na výroky osobností z kultury a politiky a na genderově nekorektní filmy, pořady a reklamy. Doufáme, že tím veřejnost upozorníme na genderovou nekorektnost v jazyce a komunikaci nejen v médiích, ale i v běžném životě. Zároveň poskytneme návod, jak používat jazyk, aby nikomu nestranil a nikoho nediskriminoval. Rádi bychom Vás tímto vyzvali, abyste nám zasílali návrhy sexistických výroků, pořadů, filmů a situací, které vás v poslední době „nadzvedly ze židle“. 
Yeo-jin je mladá dívka, která žije klidný život se svým ovdovělým otcem. Její nejlepší kamarádka Jae-young se prodává starším mužům. Yeo-jin jí pomáhá se sháněním zákazníků a společně spoří peníze, za které chtějí jet na výlet do Evropy. Jae-young jednou Yeo-jin vypráví starý indický příběh, ve kterém prostitutka jménem Vasumitra obrátí své zákazníky na buddhistickou víru poté, co s nimi má pohlavní styk. Jae-young poprosí Yeo-jin, aby ji od té chvíle nazývala Vasumitrou… Premiéra filmu bude 17. srpna 2006. 
[ Novinky.cz] - České ženy jsou zatížené prací v zaměstnání a domácnosti více než muži. Zatímco žena se pracovním činnostem věnuje celkem čtrnáct hodin a více denně a má v průměru zhruba jen dvě hodiny volného času, muži se věnují práci v zaměstnání a v rodině denně asi 12 a tři čtvrtě hodiny a mají tři hodiny volného času denně.
Zpráva „Obchod s lidmi a nucená či vykořisťující práce v České republice“ je jednou z prvních sond do této problematiky v ČR. Shrnuje výsledky výzkumu, který proběhl v roce 2005 a popisuje vnitrostátní a do jisté míry i mezinárodní legislativu v této oblasti včetně dalších mechanismů, jež v ČR existují a jsou nebo by měly být využívány k potlačování nucené a vykořisťující práce a obchodování s lidmi za tímto účelem. Výsledky výzkumu přináší mezi jinými i první informace o státní příslušnosti osob nacházejících se v ČR v podmínkách nucené a vykořisťující práce, o formách nátlaku využívaných k udržení osob v těchto podmínkách, či o sektorech, v nichž se nucená či vykořisťující práce objevuje nejčastěji. 
27. června 2006, se v knihovně Gender Studies, o.p.s. návštěvníkům "Úterků s gender" naskytla možnost příjemného setkání a diskuze s historičkou Darinou Martykánovou žijící v Madridu. Paní Martykánová ve své přednášce Homosexuálové ve Španělsku - Cesta k rovným právům a společenskému uznání pojednala o historii hnutí gayů a lesbiček ve Španělsku. Nejprve se zaměřila na perzekuci homosexuálů za Frankovy diktatury i na paradoxy homofobního diskurzu té doby. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Formálně právní předpoklady rovnosti žen a mužů a institucionální a právní zajištění rovných příležitostí pro muže a ženy je v České republice na velice dobré úrovni. Schválení EU směrnic do českých právních předpisů přispělo k vytvoření příznivějších podmínek pro rovnoprávný přístup mužů a žen k povolání a uplatnění rovného zacházení v praxi. Přijetí novely zákoníku práce dále zajistilo rovnost výdělku bez ohledu na pohlaví. Více o těchto právních normách v následujícím článku. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - I když ve Velké Británii mají již přes 30 let zákony proti diskriminaci na základě pohlaví, ženy si stále v rámci pracovních příležitostí nejsou s muži rovni. Proto funguje Komise pro rovné příležitosti (Equal Opportunities Commission), největší britská instituce, která se snaží potlačit diskriminaci na základě pohlaví. 
|
|
|
 |