 |
|
 |
[ Otevřená univerzita, Fórum 50% a Gender Studies, o.p.s.] - Universidad Estatal a Distancia vznikla v Kostarice v roce 1977 jako čtvrtá státní vysokoškolská instituce a dalo by se říct „VŠ poslední instance“, aby umožnila i těm nejvyloučenějším skupinám společnosti získat vysokoškolské vzdělání a s ním i lepší životní vyhlídky a uplatnění. Tedy i matkám na mateřské dovolené, chudším vrstvám populace zaměstnaným až 6 dní v týdnu (dnes dokonce i vězňům). UNED má za sebou 34 let existence a jako distanční univerzita zákonitě žije a roste symbioticky s vývojem moderních informačních technologií. Otevřená univerzita, Fórum 50% a Gender Studies zvou na první ze série přednáškového cyklu Úvod do kostarických studií".
[ Rovné příležitosti do firem] - Jak internet přispívá k vyjádření sexuality a jejích různých forem a prosazování práv různých skupin? Jak facilituje situaci žen žijících v různorodých podmínkách? Jak svobodné vyjádření sexuality ovlivňuje regulace internetu? To jsou některé z otázek, jež se snažil prozkoumat výzkum Asociace pro progresivní komunikaci (APC) v pěti zemích světa – Indii, Brazílii, Jižní Africe, Libanonu a Spojených státech. V následujícím článku se dočtete více o výzkumu a některých zajímavých zjištěních. 
[ Rovné příležitosti do firem] - K tématu maskulinity a jeho různých aspektů je v knihovně Gender Studies, o.p.s. k dispozici řada publikací a informačních materiálů. Zde vám představíme tři zdroje, ze kterých jistě načerpáte řadu užitečných poznatků a informací. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Podle mnohých sociologických výzkumů v České republice stále převládá model, kde muž je hlavním živitelem a úkolem ženy je starat se převážně o dítě – přinejmenším v prvních letech jeho života. I když tento model již není tak rigidní, jako býval v předchozích generacích, má svou „životaschopnost“ podporovanou nastavením rodinné politiky (1). 
[ Rovné příležitosti do firem] - Jelikož sama mám za sebou několikanásobnou tzv. americkou zkušenost, s radostí jsem se vypravila za Jitkou Schmiedovou do České spořitelny udělat rozhovor o programu zaměřeném na leadership žen, kterého se v USA nedávno zúčastnila. Byla jsem zvědavá, jestli Ameriku a její genderové vztahy vnímá podobně, jako já. Nakonec vzniklo interview mnohem hlubší a otevřenější, než jsme původně asi obě čekaly. Přesvědčte se sami. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Fenomén (aktivního) otcovství již nějakou dobu prostupuje českou společností (1). Péče o děti není známkou nedostatečné mužnosti, naopak. Být tátou je žádoucí a sexy. Pro tuto chvíli nechám stranou, co přesně chápání aktivního otcovství zahrnuje a kolik mužů aktivními otci skutečně je, a zaměřím se na postavu samotného otce. Bez ohledu na rozmanitost diskuzí i představ o „správném“ otcovství zůstává totiž figura otce překvapivě plochá. 
[ Rovné příležitosti do firem] - V rámci projektu Nebojte se rovných příležitostí realizovala organizace Liana ke konci června 2011 u 16 firem dotazníková šetření, z nichž vyplynula vysoká míra diskriminačního jednání zkoumaných firem zvláště v oblasti náboru zaměstnanců a zaměstnankyň, a dále pak neobvyklá míra sexuálního obtěžování, včetně obtěžování ze strany nadřízených. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Když zmíním před lidmi, zejména ženami, že „zkoumám muže“, následuje často otázka: „A jsou teda muži v krizi?“ Neskrývají pak překvapení, že zrovna já váhám s odpovědí. Důkazů je přece řada: selhávají jako otcové v rodinách, nestarají se o děti po rozvodu, často ani neplatí alimenty; nedostávají požadavku na sdílení domácích prací, bývají agresivní, násilní. 
[ Equal Opportunities] - A few months ago, at one of the events organized by Gender Studies, I heard the Spanish professor Juan Díez-Nicolás talk about the current situation of young and elderly people at the Spanish labor market. So much interesting information was presented, reflecting the legislative and cultural specifics of Spain, that I decided to share it with you by means of the below interview. 
[ Equal Opportunities] - Project partners cooperating in the project entitled “Reconciliation of Private and Family Life in the International Context: Transfer of Know-How and Development of a Thematic Network” have shared with us a description of the possibilities for achieving work/life balance in their countries – Poland, Germany and Slovakia. We have selected the most interesting parts of their analyses which we bring in the article below. And since Gender Studies, o.p.s., a Czech non-profit, is the project implementer, we also add a short passage explaining what are some of the biggest barriers in reconciling work and childcare in the Czech Republic. 
|
|
|
 |