 |
|
 |
[ Rovné příležitosti do firem] - Velmi specifickým tématem v otázce rovných příležitostí na trhu práce je situace lidí s menšinovou genderovou (pohlavní) identitou. Jejich ochrana je zakotvena v antidiskriminačním zákoně (198/2009 Sb.), kde se v § 2 odst. 4 praví: „Za diskriminaci z důvodu pohlaví se považuje i diskriminace z důvodu těhotenství, mateřství nebo otcovství a z důvodu pohlavní identifikace“. Tento postup je v souladu s rozsudky Evropského soudního dvora pro lidská práva ve Štrasburku, který posuzuje diskriminaci na základě pohlavní identity stejně jako diskriminaci na základě pohlaví. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Projekce filmů napříč žánrovými spektry s gay, lesbickou, trans a queer tematikou, soutěž o nejlepší snímek hodnocený prestižní porotou v mezinárodním složení, odborné přednášky, parties, široká divácká základna, projekce nejen v Brně a Praze, ale i v dalších městech ČR. To jsou Mezipatra, queer filmový festival, který se za dvanáct let své existence etabloval jako queer filmová událost roku a jehož popularita rok od roku stoupá. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Janis Sidovský je jedním z nejúspěšnějších marketingových a PR odborníků v šoubyznysu v Česku. Z tanečníka se poměrně záhy stal úspěšným producentem a manažerem hudebních hvězd. V roce 2010 se stal ředitelem pro vlastní tvorbu a marketing asi nejúspěšnější digitálně šířené televize TV Barrandov. Z vysoce postavených manažerů v Česku je vlastně jediný otevřeně gay. Zeptali jsme se, proč se rozhodl to netajit a proč se zapojuje do veřejné diskuse o postavení gayů a leseb u nás. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Soubor textů se vztahuje k reprodukčním právům žen a mužů. Mezi ně patří právo na reprodukční zdraví - přístup ke zdravotním službám, dále právo na reprodukční rozhodování, tzn. osobní volbu zda, kdy a kolik dětí mít, kde a jak je přivést na svět, vč. možnosti rozhodnout se o podstoupení či nepodstoupení interrupce nebo sterilizace. V neposlední řadě také právo na informace a prostředky, které jsou důležité pro toto rozhodování a sexuální a reprodukční bezpečí, včetně ochrany před sexuálním násilím a práva na soukromí. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Gender Studies, o. p. s. slaví v prosinci 20. výročí své existence. Organizace prošla během dvaceti let mnohými změnami, v současnosti ji lze považovat za etablovanou instituci, která podstatně ovlivňuje genderovou rovnost v české společnosti. 
[ Nazemi – společnost pro fair trade a Bussines Leaders Forum] - Téma mimořádně zvolené pro prosincové setkání – do česka přijedou zástupkyně organizace Globalisation monitor z Hong kongu. May Wong a Rena Lau zastupují hongkongskou neziskovou organizaci Globalization Monitor, která se věnuje vzdělávání dělníků a monitoringu pracovních podmínek v Číně. May Wong je zároveň členkou představenstva kampaně Asia Floor Wage, jež usiluje o zavedení takové mzdy v asijských zemích, která by umožňovala dělníkům pokrýt jejich životní náklady (tzv. living wage). Setkání zaštiťuje: Nazemi – společnost pro fair trade a Bussines Leaders Forum. Bussines Leaders Forum je sdružením mezinárodních a českých společností a firem, které prosazuje dodržování etiky v podnikatelské praxi, skutečné naplňování společenské odpovědnosti firem – Corporate Social Responsibility – a podporuje spolupráci mezi firemním, veřejným a neziskovým sektorem. 
[ 2.12.2011, ]
[ Rovné příležitosti do firem] - 20. listopad nebyl jen nedělním, prosluněným dnem, ale pro mnohé smutnou připomínkou události z roku 1998, kdy byla v USA ve svém bytě brutálně zavražděna 34-letá transgender Afroameričanka Rita Hester. Otřesný čin mobilizoval aktivisty za práva sexuálních menšin po celém světě a je od té doby připomínán jako „Transgender Day of Remembrance“, tedy vzpomínkový den na transgender lidi zavražděné pro svoji odlišnost. Tento den upozorňuje na násilí vůči transsexuální menšině a nenávist vůči těm, kteří do větší či menší míry překračují genderové role. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Občanské sdružení PROUD (Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu) zahájilo svoji činnost 17. května 2011 na Mezinárodní den boje proti homofobii a transfobii. PROUD svým vznikem reaguje na skutečnost, že lidem s jinou než většinovou sexuální orientací a nekonformní genderovou identitou jsou stále upírána některá práva a stávají se často terčem šikany a násilí. Soustředí se proto především na systémové změny, jako je např. možnost adopce dětí stejnopohlavními páry či dosažení institutu manželství pro osoby stejného pohlaví. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Začne-li se mluvit o stejnopohlavních rodičích, vyrojí se velké množství předsudků a stereotypů o tom, co je „normální“ a „nejlepší“ pro děti. Rodičovství, stejnopohlavní rodina a výchova dětí v České republice přetrvávají jako nejtmavší kout homofobie. Otázka stejnopohlavních rodin rozděluje politiky i veřejnost mnohem více než kdysi diskuse, které se rozvířily při schvalování registrovaného partnerství. 
Výsledky soutěže byly vyhlášeny na konferenci Gender Studies "Rovné odměňování", která se konala 28. listopadu 2011 v sídle vítěze loňského roku, společnosti T-Mobile Czech republic, s následujícím pořadím a odůvodněním poroty. 
[ 29.11.2011, ]
|
|
|
 |