- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -

Výstava Praha feministická. Místa, kde se psala historie ukazuje pohled na dějiny Prahy skrze místa spojená s českým ženským hnutím a skrze příběhy žen, které nám v minulosti prošlapávaly cestu v oblastech, které nám již dnes přijdou samozřejmé. Ženy jako Karolina Světlá, Eliška Krásnohorská, Františka Plamínková, Karla Máchová, Albína Honzáková či Anna Rypáčková bojovaly za volební právo žen, za možnost studovat a pracovat, za důstojnou odměnu a sociální spravedlnost. Jejich činy měly dopady na celou společnost, přitom jejich jména a příběhy zůstávají často málo známé. Nechte se díky nim vtáhnout do příběhu feministické Prahy i vy a projděte si expozici do 18. dubna v Kampusu Hybernská!

více
[ 31.3.2024, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]

Knihovna Jiřiny Šiklové už od svého založení obsahuje nejen původní texty významných českých i zahraničních feministických osobností, ale také další cenné historické prameny, zejména v unikátním Archivu Elišky Krásnohorské. Díky nim máte možnost setkat se s myšlenkami, prací a díly zakladatelek českého ženského hnutí – nejen těch, se kterými se můžete seznámit na právě probíhající výstavě “Praha feministická. Místa, kde se psala historie”, ale i mnoha dalších. V aktuálních Tipech z KJŠ vám proto tentokrát nabízíme publikace, které rozšiřují a obohacují pohled na často opomíjené osobnosti z historie českého ženského hnutí.

více
[ 31.3.2024, Lucie Přibyl, Gender Studies, o.p.s.   ]

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a stanice Český rozhlas Vltava.

více
[ 31.3.2024, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Českého rozhlasu Vltava   ]

Kniha o neviditelnosti a zároveň o hledání, vytahová­ní na světlo a především o novém „čtení“. Nasvěcuje limity sbírky Národního muzea i její skryté možnosti. Publikace vytváří a před­stavuje „imaginární sbírku“ předmětů spojených s ženským hnutím a feministickým aktivismem, nachá­zejících se v Národním muzeu, a zároveň nabízí konkrétní možnosti „čtení“ těchto předmětů, jejich interpretace ve vztahu k tématu.

více
[ 31.3.2024, Jitka Gelnarová, kurátorka Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea, externí vyučující historie ženského hnutí na genderových studiích FHS UK a na IPS FSV UK   ]

Když se bavíme o feministické historii nebo dějinách českého ženského hnutí, jedním z prvních jmen, které mi vždy vytanou na mysl, je jméno profesorky historie Dany Musilové. S Danou Musilovou se známe již několik let díky projektu Československo v paměti žen, na kterém jsme spolupracovaly v Gender Studies, o.p.s. Z původního mezinárodního projektu a orálněhistorického archivu jsme v rámci odborného týmu vytvářely interaktivní vzdělávací platformu a výukový materiál pro školy o dějinách každodennosti žen z doby socialistického Československa. A tak jsem jí položila několik otázek právě na téma feministické historie.

více
[ 31.3.2024, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]

V dalším díle naší rubriky Ze světa múz přinášíme závan jara v podobě básně Ptám se a odpovídám od spisovatele, psychoterapeuta a milovníka spirituality a života Adama Borziče.

více
[ 31.3.2024, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]

Také se vám stává, že chodíte do práce, do školy, na kávu nebo do kina kolem krásných domů a přemýšlíte, jak to v nich asi vypadalo dřív? Kdo zde bydlel, scházel se tu nebo jak se místo proměňovalo v čase? V následujícím textu vám jeden takový dům představíme, který navíc souvisí s dějinami feministické Prahy. Historie spolkového domu Ve Smečkách je totiž mnohem zajímavější, než by se na první pohled mohlo zdát. 

více
[ 31.3.2024, Markéta Štěpánová a Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]

Letošní Mezinárodní den žen jsme oslavily*i pátrací hrou po místech v centru Prahy spojených s počátky českého ženského emancipačního hnutí. A jak to vypadalo?

více
[ 31.3.2024, Štěpánka Sůsová, Gender Studies, o.p.s.   ]

V předvečer Mezinárodního dne žen, 7. března 2024, se v prostorách Kampusu Hybernská uskutečnila vernisáž výstavy Praha feministická s podtitulem Místa, kde se psala historie, zaměřená na přelom 19. a 20. století s částečným přesahem do období moderní historie.

více
[ 31.3.2024, Štěpánka Sůsová, Gender Studies, o.p.s.   ]

Když se řekne české ženské hnutí, jaká jména se vám vybaví? Kdo byly zakladatelky feministických spolků, jejich členky a jak se podílely na dějinách emancipace? Jak vypadaly jejich aktivity a co dnes díky nim můžeme? Přesvědčte se, že encyklopedie nemusí být nuda, zvlášť, když je o ženách!

více
[ 31.3.2024, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 446 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT